Yine dertli dertli

Yeni adıyla Şehitler Köprüsü, cumhuriyet rejiminin ilk ciddi başarısıdır. Çünkü Osmanlı devletinin bir hayali gerçeğe dönüştürülmüştür. Peki, köprünün...

Yeni adıyla Şehitler Köprüsü, cumhuriyet rejiminin ilk ciddi başarısıdır. Çünkü Osmanlı devletinin bir hayali gerçeğe dönüştürülmüştür. Peki, köprünün açılışı sırasında başbakan kimdi? Hayır, bilemediniz.

İki hafta kadar önce Çatalca ilçesine bağlı Karacaköy’e yolum düştü. Burası eskiden postanesi de olan büyükçe bir belde imiş. Burada İstanbul’un seçilmiş son belediye başkanının adını taşıyan bir stadyum vardı. Stadyum hâlâ var. Fakat başkanın gidişiyle beraber tabela da indirilmiş. Yeni ismi: Karacaköy Stadyumu.

Refah’lı yıllarda bazı bakan ve vekillerle temasımız oluyordu. Ayrıca belediye başkanlarıyla. Şimdi neredeler, ne yapıyorlar? Yirmi yıl sonra, günümüzün isimleriyle ilgili de aynı soruyu sorabiliriz.

Bu örnekleri durduk yere vermiyoruz. Bize olmasa bile siyasilere, bürokratlara, üst düzey yöneticilere bir şey söylüyor. Daha doğrusu söylemesi gerekiyor.

Dünyanın bütün mevki ve makamları geçicidir. İsimler hızla unutulur. Bunu ara sıra hatırlamak iyidir.

BAŞKA KONULAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye nedir? 23 Mart 2019 | 110 Okunma Çanakkale nedir? 20 Mart 2019 | 3.960 Okunma Aklıma ilk gelenler 16 Mart 2019 | 138 Okunma İsmet Özel için 13 Mart 2019 | 358 Okunma Kitaplar arasında 09 Mart 2019 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar