Yine dertli dertli

Yeni adıyla Şehitler Köprüsü, cumhuriyet rejiminin ilk ciddi başarısıdır. Çünkü Osmanlı devletinin bir hayali gerçeğe dönüştürülmüştür. Peki, köprünün...

Yeni adıyla Şehitler Köprüsü, cumhuriyet rejiminin ilk ciddi başarısıdır. Çünkü Osmanlı devletinin bir hayali gerçeğe dönüştürülmüştür. Peki, köprünün açılışı sırasında başbakan kimdi? Hayır, bilemediniz.

İki hafta kadar önce Çatalca ilçesine bağlı Karacaköy’e yolum düştü. Burası eskiden postanesi de olan büyükçe bir belde imiş. Burada İstanbul’un seçilmiş son belediye başkanının adını taşıyan bir stadyum vardı. Stadyum hâlâ var. Fakat başkanın gidişiyle beraber tabela da indirilmiş. Yeni ismi: Karacaköy Stadyumu.

Refah’lı yıllarda bazı bakan ve vekillerle temasımız oluyordu. Ayrıca belediye başkanlarıyla. Şimdi neredeler, ne yapıyorlar? Yirmi yıl sonra, günümüzün isimleriyle ilgili de aynı soruyu sorabiliriz.

Bu örnekleri durduk yere vermiyoruz. Bize olmasa bile siyasilere, bürokratlara, üst düzey yöneticilere bir şey söylüyor. Daha doğrusu söylemesi gerekiyor.

Dünyanın bütün mevki ve makamları geçicidir. İsimler hızla unutulur. Bunu ara sıra hatırlamak iyidir.

BAŞKA KONULAR

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İnsanlar ve Ağaçlar 27 Nisan 2019 | 127 Okunma Türkiye evindeyiz 24 Nisan 2019 | 121 Okunma Kayıplar, kazançlar ve kalanlar 20 Nisan 2019 | 196 Okunma İyiliğin ve iyilerin yanında olmalıyız 17 Nisan 2019 | 162 Okunma Dergilerin dertleri 13 Nisan 2019 | 63 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar