Siyaset depreme hazır olsun

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kiras'ın bugünkü (18.08.2022)''Siyaset depreme hazır olsun'' başlıklı yazısı.

İnsan çoğu zaman aklının veya vicdanının emirlerinden ziyade kendi doğasının gereklerini yerine getirmeye eğilim gösterir. Hatta fıtratının gerekleri bazen kendi çıkarını gözetmekten bile alıkoyabilir insanı.

Türk toplumu olarak “yaklaşan deprem” konusundaki tuhaf duyarsızlığımız da bundan olmalı. 17 Ağustos’tan sonra evinin duvarındaki çatlağı sıvayıp hasarlı binada oturmaya devam eden kişilerin bu tutumlarını ekonomik yetersizlikle izah ettiğini görmüştük. Evsiz kalma endişesi hayatta kalma güdüsünü baskılıyordu sanki.

Çünkü bu kişilerin konuyla ilgili akıl yürütmesine göre depremin ne zaman olacağı, hatta olup olmayacağı belli değildir, deprem sırasında evde olup olmayacağı da belli değildir. Diğer yandan hasarlı binasının yıkılmasına izin verse yerine yenisini yapabilme imkânı bulup bulamayacağı meçhuldür. Dolayısıyla bir tür kumar oynamakta, ekonomik çıkarı adına hayatını riske atmaktadır. İntihar değildir yaptığı belki ama tabiri caizse intihar piyangosundan bilet almaktır.

Peki, ihtiyaçlar piramidinde can güvenliği en üstte değil miydi? Her ne kadar mal canın yongası olsa da mal uğruna canımızı tehlikeye atmamız akla uygun...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Masadaki liderlerin tarihi sorumluluğu 29 Eylül 2022 | 131 Okunma Ne kadar futbol o kadar dış politika 27 Eylül 2022 | 54 Okunma Altılı masanın enerji eksikliği 22 Eylül 2022 | 284 Okunma Eleştiri başka tekfir ve linç kampanyası başka 20 Eylül 2022 | 268 Okunma Masada herkese yetecek kadar parti var 17 Eylül 2022 | 221 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar