Ne kadar futbol o kadar dış politika

Milli futbol takımımızın haritadaki yerini çoğumuzun bilmediği Faroe Adaları milli takımı karşısındaki yenilgisi edebiyat eleştirmeni Fethi Naci’nin meşhur sözünü hatırlattı:...

Milli futbol takımımızın haritadaki yerini çoğumuzun bilmediği Faroe Adaları milli takımı karşısındaki yenilgisi edebiyat eleştirmeni Fethi Naci’nin meşhur sözünü hatırlattı: “Türkiye’de roman var: Ne kadar futbol varsa, o kadar.”

Vaktiyle edebiyat dünyasında çokça tartışılan bu değerlendirme aslında basit bir gerçeğin ifadesiydi: Toplumsal hayatta da fizikteki “bileşik kaplar” prensibi geçerlidir. (Birbiriyle bağlantısı olan farklı kapların içlerindeki sıvı düzeyleri aynıdır. Kapların şekli ve hacmi farklı bile olsa.)

Çünkü toplumsal zihniyet dediğimiz olgu her bölümü birbiriyle irtibatlı bir yapı olan toplumun tüm yüzeylerine sıvı gibi yayılır. Dolayısıyla belli bir zihniyet ikliminin eseri olan kötü yönetimin de yalnızca belirli bir alanda söz konusu olduğunu veya yalnızca belirli bir alanı etkilediğini düşünmek yanlış olur.

Spor alanındaki başarılar veya başarısızlıklar da bir ülkenin genel durumunun lokal bir örneğidir. Sanayide, ticarette, eğitimde, sağlıkta vs. belirli seviyelere ulaşabilmiş bir toplumun spor alanında aynı başarıyı gösterememesi düşünülemez.

Nitekim 2018’de Rusya´da düzenlenen Dünya Kupası vesilesiyle yazdığım...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaht-ı rical: Millete adam beğendiremiyoruz 03 Aralık 2022 | 248 Okunma Erdoğan’ı seçtirecek ilk müjde geldi 02 Aralık 2022 | 4.933 Okunma Bize konstitüsyon değil institüsyon lazım 01 Aralık 2022 | 183 Okunma Rejimi onarma programı 29 Kasım 2022 | 129 Okunma Amerika dost mu düşman mı 26 Kasım 2022 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar