İttifaklar ilelebet sürmez zaten

Dünyanın başka yerinde olsa ilginç görünebilir ama bizim iktidar sözcülerinin ikide bir “Bu sistem değişmeli” şeklinde demeçler vermesi kimseyi şaşırtmıyor. Çünkü...

Dünyanın başka yerinde olsa ilginç görünebilir ama bizim iktidar sözcülerinin ikide bir “Bu sistem değişmeli” şeklinde demeçler vermesi kimseyi şaşırtmıyor. Çünkü halkımızın yüzde 52’si hükümetin elini kolunu birileri bağladığı için sorunların çözülmediğine ikna olmaya hazır. Vatandaşımız biliyor ki bu sistem bir değişse her şey düzelecek ama işte değişmiyor bir türlü.

Mesela anayasayı bir değiştirsek işler yoluna girerdi. Hatta 12 kere değiştirme imkanı olsa her şey şimdikinden 12 kat daha güzel olurdu.

Mesela cumhurbaşkanını doğrudan halk seçseydi sistem ayakları üzerine oturacaktı. Cumhurbaşkanı bir de partisinin başında olabilseydi çok daha iyi olurdu.

Mesela Başkanlık sistemine geçsek herkes görürdü dövizle, faizle, şunla bunla nasıl mücadele edildiğini.

Gerçi bu “Mesela…” diyerek söz ettiklerimizin hepsini yaptık ama demek ki tam yapılmamış. Biraz daha yapmak lazım.

Parlamentoyu devre dışı bıraktık ama bu yeterli değil. Kuvvetler ayrılığını fiilen sona erdirdik ama bundan fazlası lazım.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Dün dündür, bugün bugündür 20 Şubat 2024 | 379 Okunma Babamı Gönen’de bıraktım 17 Şubat 2024 | 436 Okunma Anayasa askıda mı? 01 Şubat 2024 | 419 Okunma Ayasofya şimdi cami mi, müze mi? 30 Ocak 2024 | 1.084 Okunma Sosis ve politika 25 Ocak 2024 | 171 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar