Endişelenmeyin pazarlık yapıyoruz

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kiras'ın bugünkü (17.05.2022)''Endişelenmeyin pazarlık yapıyoruz'' başlıklı yazısı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri hususunda veto hakkımızı gündeme getirip bu ülkelerin Türkiye’yi hedef alan terör örgütlerine verdikleri desteği tartışma konusu yapmak işe yarar bir hamle mi?

Özellikle İsveç’in başta PKK olmak üzere birtakım terör örgütlerine gösterdiği sempatik yaklaşım bizim açımızdan hiç dostane değil. Bu konuyla bağlantılı silah ambargosu uygulamaları çok daha rahatsız edici bir durum. Bu konuda karşımıza çıkan “pazarlık fırsatı” değerlendirilmeli elbette. Ama diplomatik pazarlığın usulü böyle mi olur?

İtirazımızı işiten herkese “Endişe etmeyin, Türkler pazarlık için bunu yapıyorlar” dedirtmek başarı işareti mi? Hakkımızdaki bu algı söz konusu pazarlıktan kazançlı çıkabileceğimizi mi gösteriyor, yoksa tam aksini mi?

Madem böyle bir tutum içine girecektik, bunun için önce bir kamuoyu diplomasisi atağı ve ardından diplomatik girişimler başlatılması gerekmez miydi? İsveç ve Finlandiya yetkililerinin “Üyelik konusunda Türkiye bize olumlu sinyal vermişti, şimdi nerden çıktı bu iş” mealindeki açıklamalarının anlamı ne?

Dışişleri kadroları bu konunun...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kim korkar enflasyondan şundan bundan! 07 Temmuz 2022 | 84 Okunma Ankete gerek var mı? 02 Temmuz 2022 | 1.024 Okunma Türk Ocakları bu hatadan dönmeli 30 Haziran 2022 | 901 Okunma Kurumlar devletinden şahıslar devletine 25 Haziran 2022 | 221 Okunma HDP tabanı ne yapar? 21 Haziran 2022 | 649 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar