Demirtaş’ın helikopteri, Akşener’in masası, Erdoğan’ın açılımları

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kiras'ın bugünkü (19.11.2022)'' Demirtaş’ın helikopteri, Akşener’in masası, Erdoğan’ın açılımları'' başlıklı yazısı.

AK Parti lideri Erdoğan’ın “yerli ve milli” dediği İYİ Parti’yi bir kere daha Cumhur İttifakına çağırmasının gerçek bir çağrı olduğunu zanneden pek yoktur herhalde. Tartışma götürmez siyasi yeteneği ve tecrübesi itibarıyla Erdoğan tabii ki biliyor Akşener’in masadan asla kalkmayacağını. Biliyor bilmesine de “Hadi kalk gel, sen yerli ve millisin” diyerek Masa’da varolduğu düşünülen anlaşmazlıkların karşılıklı kuşkuya ve güvensizliğe dönüşmesi hesabına yönelik maliyetsiz bir hamle yapıyor.

Ancak bu sıralarda birçok hamleyi bir arada yapıyor Erdoğan. Akşener’e “Altılı Masadan ayrıl, bize gel” dediği röportajda Ahmet Kaya’nın kabrini Türkiye’ye getirme “açılımı” da yaptı mesela. Bu da herhalde “Kürt seçmene jest” paketi içinde bir madde.

Türkiye artık seçim sathı mailinin içinde. Bu bakımdan siyaset sahnesindeki her hamle seçimle ilgili olarak değerlendirilmek durumunda. Sözgelimi AK Parti heyetinin HDP’ye ziyareti sandık hesaplarından bağımsız bir girişim olarak görülemezdi ve görülmedi. Kimi AK Parti yöneticileri ve milletvekilleri tarafından söz konusu süreçte dile getirilen...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaht-ı rical: Millete adam beğendiremiyoruz 03 Aralık 2022 | 251 Okunma Erdoğan’ı seçtirecek ilk müjde geldi 02 Aralık 2022 | 4.939 Okunma Bize konstitüsyon değil institüsyon lazım 01 Aralık 2022 | 183 Okunma Rejimi onarma programı 29 Kasım 2022 | 129 Okunma Amerika dost mu düşman mı 26 Kasım 2022 | 169 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar