CHP’yi normalleştirme siyaseti

Çok değil on yıl önce söyleseler herhalde hiçbirimiz inanmazdık önümüzdeki şu tablonun gerçek olabileceğine: Bir zamanlar başörtüsü mücadelesinde yasakçı safta yer alan CHP şimdi...

Çok değil on yıl önce söyleseler herhalde hiçbirimiz inanmazdık önümüzdeki şu tablonun gerçek olabileceğine: Bir zamanlar başörtüsü mücadelesinde yasakçı safta yer alan CHP şimdi “Başörtüsü serbestliği yasal güvence altına alınsın” diye kanun teklifi veriyor; başörtüsü davasının zemini üzerinde tabanını tahkim etmiş olan AK Parti ise önce “Ne gerek var buna” diyerek söz konusu düzenleme talebine karşı çıkıyor. Sonra yanlışını fark edip tam aksine el yükseltmeye yöneliyor.

Aslında siyasetin dönüştürücü kuvvetini görüyoruz burada. Hem olumlu hem de olumsuz anlamıyla…

Kılıçdaroğlu açıklamasında kadınların inançlarını istismar konusu olmaktan çıkarmak amacıyla yasal düzenleme teklifi vereceklerini söylemişti. CHP camiasından kimilerinin “AK Parti’nin seçim malzemesini biz gündem yaptık” diyerek eleştirdikleri meselenin anahtarı burada.

“Başörtüsünü siyasetin istismar konusu olmaktan çıkarmak” ne demek? Herhangi bir siyasetçinin “Biz gidersek yerimize gelenler başörtüsünü yasaklayacak” diyebilme imkanını ortadan kaldırmak demek.

Yani aslında yasal güvenceye gerçekten ihtiyaç yok. AK Parti haklı burada! Toplumun yaşadığı acı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ben bir grubun balam üyesiyem! 08 Aralık 2022 | 11 Okunma Aday artık belli olsa iyi olur 06 Aralık 2022 | 473 Okunma Kaht-ı rical: Millete adam beğendiremiyoruz 03 Aralık 2022 | 254 Okunma Erdoğan’ı seçtirecek ilk müjde geldi 02 Aralık 2022 | 4.961 Okunma Bize konstitüsyon değil institüsyon lazım 01 Aralık 2022 | 186 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar