Bireyin aşı olmama hakkı, devletin zorla aşı yapma hakkı

Karar Gazetesi yazarı İbrahim Kiras’ın bugünkü (18.01.2022) ‘’ Bireyin aşı olmama hakkı, devletin zorla aşı yapma hakkı’’ başlıklı yazısı.

Bugünlerde bilim insanlarının birçoğu Omicron varyantı ile artık Kovid salgınının ortadan kalkma aşamasına gelmiş olabileceği ümidini taşıyor. Umulur ki bu öngörü doğru çıksın, insanlık bu musibetten bir an önce kurtulsun.

Çok kayıplar verdik, ciddi sıkıntılar çektik bu süreçte ama belli bir mesafe de kat ettik Kovid pandemisine karşı mücadelede. Bu tarihî mücadelede geçen yılın başlarında devreye giren aşıların da çok önemli bir katkısı oldu. Ancak bu süreçte bütün dünyada ve Türkiye’de aşı karşıtlığı konusu da tartışma gündeminden hiç inmedi. Salgının artık sona yaklaştığı öngörüsü yanlış çıkmazsa bu konuyu soğuk kanlılıkla yeni baştan ele alıp başka benzer konulara da şamil olacak çözüm önerilerini tartışmamız için uygun bir ortam var şimdi önümüzde.

Aşikar ki aşı karşıtlığı meselesi yalnızca toplum sağlığı meselesi değil. Toplumsal boyutu itibarıyla siyasi bir mesele aynı zamanda. Siyasi derken, seçim zamanı hükümetin veya muhalefetin önüne gelecek bir konu olmasını kastetmiyorum. Aşı karşıtlığı bağlamında tartıştığımız hususların kamu yönetiminin kaynağı, sınırları gibi konularla, yani siyaset felsefesiyle ilgisini kastediyorum. Ayrıca ahlak felsefesinin de alanına giren bir yanı var problemin. Hatta bu anlamda paradoksa dönüştüğü bir yer de var. Ama buraya sonra değinelim.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Endişelenmeyin pazarlık yapıyoruz 17 Mayıs 2022 | 438 Okunma Ümit Özdağ ve muhalefet 14 Mayıs 2022 | 303 Okunma Sığınmacı sorunu siyasetin konusu değil mi? 10 Mayıs 2022 | 115 Okunma İslam imiş pabend-i terakki 07 Mayıs 2022 | 174 Okunma ‘Madem öyle işte böyle’ hukuku 30 Nisan 2022 | 144 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar