- Türkiye’nin gelecek haritası ‘Orta Kuşak’tır. - ‘Köprü’ onlarındı. ‘Cephe’ onlarındı. ‘Merkez’ bizimdir.

On yıldan fazla bir zamandır, “Orta Kuşak” üzerine yazılar yazıyorum. Daha 2006’da, Türkiye’nin “Orta Kuşak” üzerinde büyük bir güç yükselişi ile dünyayı...

On yıldan fazla bir zamandır, “Orta Kuşak” üzerine yazılar yazıyorum. Daha 2006’da, Türkiye’nin “Orta Kuşak” üzerinde büyük bir güç yükselişi ile dünyayı şaşkına çevireceğini yazmıştım.

Türkiye’nin dünyadaki yeni güç kaymasına çok iyi hazırlanması gerektiğini, “Orta Kuşak” üzerinden bir yeni jeopolitik pozisyon alması gerektiğini her fırsatta gündeme taşımaya çalıştım.

AFAKİ DEĞİL GERÇEKTİ. ÜLKELER SARSILIYOR!

O zamanlar bunlar “afaki” kabil ediliyordu. Ciddiye alınmıyor, kişisel hayal ürünü görülüyordu. Çünkü hepimiz önümüze bakıyor, içerideki dar çekişmelere kilitleniyor, geleceği okumakta zorlanıyorduk.

Çünkü Batı’nın Birinci, İkinci dünya savaşlarını kazandığı, Soğuk Savaşı da kazandığı görülüyor, yeni dünyayı yine onların şekillendireceğine inanılıyordu. Başka bir ihtimal söz konusu bile olamazdı!

Ama öyle olmadı. Belki yüzyıllardır görmediğimiz ölçekte güç kaymaları bütün ülkeleri sarstı. En çok da dokunulmaz olan, dünyanın merkezi olan Batı’yı sarstı. Sarsmaya da devam ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
- İmparatorluklar kuşağı uyanmalı. - Süper Kuşak inşa edilmeli. - Bu mümkün! Peki neden? 14 Ocak 2022 | 1.274 Okunma -Gıda savaşları başladı. Hem iç hem dış tehdit! -Gıda fiyatları milli güvenlik meselesi. -Tarımda olağanüstü hal yönetimi olmalı.. 11 Ocak 2022 | 3.229 Okunma - Kazakistan’da ne oluyor? Orta Asya’yı ne bekliyor? - Türk Devletleri Teşkilatı kimler için tehdit oldu? - O Süper Güç doğacak! 07 Ocak 2022 | 2.319 Okunma - Osmanlı bile böyle hızlı yükselmemişti! - Bırakın Türkiye yürüsün… Bu hikâye daha yazılmadı! 04 Ocak 2022 | 1.459 Okunma - 2021 nasıl yaşandı? 2022’de neler olacak? - Gücün, bilginin, hızın sınırları zorlanacak. - Bir mucize kapısı açıldı. 2022’ye birlikte girelim. 31 Aralık 2021 | 3.185 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar