“Türkiye Ekseni”nden Orta Kuşak Projesi’ne. Eğer bu yapılırsa Türkiye dünyanın eksenini değiştirir.

Türkiye; bir “Orta Kuşak Projesi” üzerinde derinlikli bir çalışma başlatabilir. Ulus üstü ekonomik ortaklıkların temellerini atabilir. Bunu zamanla ortak siyasi güce dönüştürebilir.

15 Kasım’da Asya-Pasifik ülkelerini bir araya toplayan dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması imzalandı. İki milyarın üstünde nüfusu içine alan, Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri büyük bir ortaklık kurdu.

ABD’nin, Batı’nın gerilemesinin ortaya çıkardığı boşluğu dolduran Asya-Pasifik ülkeleri, ABD ve Avrupa’yı dışarıda bıraktı. Güç zaten Doğu’ya kayıyordu. Otuz yıldır bunu izliyorduk. Bu anlaşmayla Doğu, Batı’ya var olan gücünü tanımlama ve ilan etme yoluna gitti.

Batı’nın dünya düzenine son çivi çakıldı.

Yükselen ekonomik güç, sermaye gücü, teknoloji gücü, insan kaynağı, önlenemez dinamizm Doğu’yu, Asya’yı hızla dünyanın merkezine yerleştirdi. Pandemi Batı’yı inanılmaz bir belirsizliğe sürüklerken Asya, Batı’nın tek yanlı dünya sistemi hayallerine son çiviyi de çaktı.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Batı’yı tehdit mi ediyor? Dışarıdaki “cephe” nasıl çöktü? İçeride “U dönüşleri”ni bekleyin! 17 Eylül 2021 | 1.849 Okunma ABD’nin 21. yüzyılı neden 20 yılda bitti? İslâm’la savaş planı Batı’yı nasıl tüketti? Türkiye neden yükselişe geçti? 13 Eylül 2021 | 974 Okunma 11 Eylül ve en uzun yirmi yıl. Batı, 21. yüzyılı ‘İslâm’la savaş’ yüzünden kaybetti. 09 Eylül 2021 | 650 Okunma * “Zulüm 1453’te başladı” diyenler mi kazanacak? Bizans’ı mı kuracaklar? * Akşener’den tipik bir FETÖ taktiği: Ekrem sen Fatih’sin! 06 Eylül 2021 | 1.624 Okunma ABD Suriye’den de çekilecek. BAE niye Türkiye’ye yaklaştı? Bin Zayed bile gördü. Akşener, Kılıçdaroğlu için çok sürpriz olacak. 02 Eylül 2021 | 3.335 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar