“Türkiye Ekseni”nden Orta Kuşak Projesi’ne. Eğer bu yapılırsa Türkiye dünyanın eksenini değiştirir.

Türkiye; bir “Orta Kuşak Projesi” üzerinde derinlikli bir çalışma başlatabilir. Ulus üstü ekonomik ortaklıkların temellerini atabilir. Bunu zamanla ortak siyasi güce dönüştürebilir.

15 Kasım’da Asya-Pasifik ülkelerini bir araya toplayan dünyanın en büyük serbest ticaret anlaşması imzalandı. İki milyarın üstünde nüfusu içine alan, Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri büyük bir ortaklık kurdu.

ABD’nin, Batı’nın gerilemesinin ortaya çıkardığı boşluğu dolduran Asya-Pasifik ülkeleri, ABD ve Avrupa’yı dışarıda bıraktı. Güç zaten Doğu’ya kayıyordu. Otuz yıldır bunu izliyorduk. Bu anlaşmayla Doğu, Batı’ya var olan gücünü tanımlama ve ilan etme yoluna gitti.

Batı’nın dünya düzenine son çivi çakıldı.

Yükselen ekonomik güç, sermaye gücü, teknoloji gücü, insan kaynağı, önlenemez dinamizm Doğu’yu, Asya’yı hızla dünyanın merkezine yerleştirdi. Pandemi Batı’yı inanılmaz bir belirsizliğe sürüklerken Asya, Batı’nın tek yanlı dünya sistemi hayallerine son çiviyi de çaktı.

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suikastlar, puslu havalar.. Ekrem İmamoğlu üzerinden nasıl bir kurgu pazarlanıyor? 04 Aralık 2020 | 3.369 Okunma “Türk ordusu satıldı” diyen; Karabağ’da Ermeni, Libya’da Hafter, Ege’de Yunan, Suriye’de PKK’dır. 30 Kasım 2020 | 3.305 Okunma Noldu Zayed! Afrin ve Libya’dan sonra Karabağ’da da kaybettin! 23 Kasım 2020 | 2.103 Okunma “Türkiye Ekseni”nden Orta Kuşak Projesi’ne. Eğer bu yapılırsa Türkiye dünyanın eksenini değiştirir. 17 Kasım 2020 | 2.824 Okunma Aliyev yeni güçlü lider profilidir. Aliyev ve Azerbaycan yükseliyor! Erdoğan ve Türkiye fırtınası: “Büyük iddialar” dedik, şimdi “Büyük adımlar” atma zamanı. 13 Kasım 2020 | 1.836 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar