​Süveyş, Kanal İstanbul, Montrö: Coğrafi Keşifler tersine döndü. Altı Müslüman ülkenin gücü Batı’nın eksenini değiştirir!

“Coğrafi Keşifler” tersine döndü: Altı Müslüman ülkenin gücü Batı’nın eksenini değiştirir

Dört yüz metrelik bir geminin kuma saplanıp Süveyş Kanalı’nı kapatması, sadece ekonomik değil, jeopolitik bir krize neden oldu.

Üç yüz yirmi gemi Kanal’da geçiş beklerken, zarar on milyarlarca dolar hesaplanırken kaza, küresel ticaretteki büyük savaşın yeni cephesini açık etti: Tedarik yollarını, deniz ve kara ticaret koridorlarını kim kontrol edecek?

Bugüne kadar hep enerji koridorları üzerinden tartıştığımız, 21. yüzyılın güç haritasının belirlenmesinde derin etki uyandıran koridor savaşlarının şimdi de küresel lojistik, tedarik üzerinde başladığını gördük.

Bütün kanallar, koridorlar Müslüman Orta Kuşak’ta…

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni bir seferberlik, Yeni kitlesel coşku, Yeni bir medya dili, Yeni bir toplumsal ağ.. Herkes Türkiye öncelikli dayanışmaya çağrılmalı.. 01 Nisan 2021 | 760 Okunma ​Süveyş, Kanal İstanbul, Montrö: Coğrafi Keşifler tersine döndü. Altı Müslüman ülkenin gücü Batı’nın eksenini değiştirir! 29 Mart 2021 | 2.747 Okunma Erdoğan’ın cümleleri çağrıdır. Geçmişin ve geleceğin sesidir. Yüz yıl önceki oyun bu. Bu sefer başaramazlar. 25 Mart 2021 | 1.150 Okunma *2023’ün manifestosu ve “Türkiye’nin Yolu” *Erdoğan nasıl bir konuşma yapacak? 22 Mart 2021 | 1.305 Okunma S. Arabistan neden SİHA istedi? Erdoğan hangi cepheyi hedef aldı? Coğrafyayı imha edecek tehdit ne? 18 Mart 2021 | 4.992 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar