Suudi Aramco tesisleri vuruldu, herkes silahlarını doldurdu…

Yemen’deki İran destekli Husiler’in Suudi petrol şirketi Aramco’ya yönelik saldırısı bugüne kadarki en tehlikeli saldırı oldu. Meselenin petrol fiyatlarının yükselmesinin çok ötesinde sonuçları olacak.

Bu saldırı, Yemen savaşını S. Arabistan savaşına dönüştürdü. Fars-Arap savaşı olarak senaryolaştırılan bölgesel depremin en güçlü işaretini oluşturdu.

Artık mesele Husi meselesi değil. Yemen Savaşı da değil. Yemen’deki iç savaş bir Suud-İran savaşıydı zaten. Ama artık bu gerçek alenileşti, taraflar çok daha keskin biçimde birbirini vurmaya başlayacak.

Saldırı sonrası Suudiler petrol üretimini önce durdurdu sonra yüzde elliye indirdi. Yeni bir saldırı olması durumunda Suudi yönetiminin ne yapabileceği üzerinde düşünmek, bunun bölgesel ve küresel sonuçlarını tartmak gerekiyor.

YABANCILAR GİTSİN,YİNE SALDIRACAĞIZ! SİLAHLARIMIZ DOLU,HEDEFE KİLİTLENDİK!

Aramco saldırısını on tane ‘drone’la yaptıklarını açıklayan Husiler, dün bir açıklama daha yayınlayarak, “yeni saldırılar yapacaklarını” iddia etti ve yabancılara “bölgeyi terkedin” çağrısı yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bugün gözlerimiz Soçi’de, dikkatimiz saat 22.00’de. Putin satar mı, göreceğiz. 22 Ekim 2019 | 4.330 Okunma Cephede de güçlüyüz masada da güçlüyüz.. 19 Ekim 2019 | 5.347 Okunma Bize bir Yavuz, bir Kanuni lazımdı. Allah onu da Anadolu’ya nasip etti 17 Ekim 2019 | 5.914 Okunma Siz, Türkiye’ye saldırdınız, biz kendimizi savunuyoruz! 15 Ekim 2019 | 5.647 Okunma Barış Pınarı Harekâtı: Siyasi tarihin en ciddi jeopolitik müdahalesi. 12 Ekim 2019 | 4.962 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar