Suudi Aramco tesisleri vuruldu, herkes silahlarını doldurdu…

Yemen’deki İran destekli Husiler’in Suudi petrol şirketi Aramco’ya yönelik saldırısı bugüne kadarki en tehlikeli saldırı oldu. Meselenin petrol fiyatlarının yükselmesinin çok ötesinde sonuçları olacak.

Bu saldırı, Yemen savaşını S. Arabistan savaşına dönüştürdü. Fars-Arap savaşı olarak senaryolaştırılan bölgesel depremin en güçlü işaretini oluşturdu.

Artık mesele Husi meselesi değil. Yemen Savaşı da değil. Yemen’deki iç savaş bir Suud-İran savaşıydı zaten. Ama artık bu gerçek alenileşti, taraflar çok daha keskin biçimde birbirini vurmaya başlayacak.

Saldırı sonrası Suudiler petrol üretimini önce durdurdu sonra yüzde elliye indirdi. Yeni bir saldırı olması durumunda Suudi yönetiminin ne yapabileceği üzerinde düşünmek, bunun bölgesel ve küresel sonuçlarını tartmak gerekiyor.

YABANCILAR GİTSİN,YİNE SALDIRACAĞIZ! SİLAHLARIMIZ DOLU,HEDEFE KİLİTLENDİK!

Aramco saldırısını on tane ‘drone’la yaptıklarını açıklayan Husiler, dün bir açıklama daha yayınlayarak, “yeni saldırılar yapacaklarını” iddia etti ve yabancılara “bölgeyi terkedin” çağrısı yaptı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kuşatma.. Çok daha derin bir hesap var! Türkiye ne yapmalı? 21 Eylül 2020 | 3.827 Okunma Canan’ı hangi güç getirdiyse Kılıçdaroğlu’nu da o getirdi. Atatürk’ü CHP eliyle bitirecekler! 15 Eylül 2020 | 1.672 Okunma Arap milleti, sizi Türkiye ile savaşa sürükleyen bu adamı durdurun 11 Eylül 2020 | 4.372 Okunma Vucic’i aşağılamak, Sırpları aşağılamak. Batı kibri, ABD rezilliği. 08 Eylül 2020 | 3.929 Okunma “Türkiye korkusu” salgına dönüşmüş 04 Eylül 2020 | 4.116 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar