Soçi’den İdlib müjdesi. Suriye savaşından çok daha büyük bir tehlike var! İşte o ‘harita’ da masadaydı

Türkiye ve Rusya, Erdoğan ve Putin İdlib’e müdahaleyi, Suriye savaşını yeniden başlatacak çatışmaları dün Soçi’de yaptıkları görüşmeyle durdurdu. Bu, bir zaferdir. Bu, Suriye...

Türkiye ve Rusya, Erdoğan ve Putin İdlib’e müdahaleyi, Suriye savaşını yeniden başlatacak çatışmaları dün Soçi’de yaptıkları görüşmeyle durdurdu. Bu, bir zaferdir. Bu, Suriye savaşını yeniden başlatmak isteyenlere en güçlü cevaptır. Bu, dikkatleri İdlib’e çekip Fırat’ın doğusunda harıl harıl başka planlar yapanlara ağır bir darbedir.

Neden, anlatalım..

Suriye’de en büyük kriz, İdlib değil, Fırat’ın doğusudur. Büyük tehlike burasıdır. Türkiye’nin geleceğini hedef alan hazırlık burada yapılmaktadır. Eğer bir gün bölgesel bir “açık” çatışmanın tarafı olacaksak cephe burası olacaktır. Çünkü Türkiye’nin bütünlüğüne saldırı bu bölgeden gelecektir. Çünkü buradaki harita çalışması doğrudan Türkiye’nin toprak bütünlüğünü hedef alan bir planın parçasıdır.

İdlib meselesi, Suriye’de çözüme ulaşılıncaya kadar üçlü bir anlaşma ile çözülmüştür. Türkiye, Rusya, İran arasındaki “çatışmasızlık” anlaşması budur. Bu anlaşmaya rağmen birileri İdlib’e müdahale hazırlığı yapıyor ya da bunu istiyorsa, çatışmaların yeniden yaygınlaşmasını istiyor, Suriye savaşının yeniden başlamasını istiyor demektir.

İdlib’de ve Doğu Akdeniz’de biriken stres, Fırat’ın doğusuna zaman kazandırmak, dikkatleri bu bölgeden uzaklaştırmak içindir. Rusya da, Şam rejimi de, İran da bu yönde çok büyük bir tuzağın içine çekilmekte, ABD’nin örtülü bir oyununa zemin hazırlamaktadır.

İçeride yıkıcı bir akıl zihnimizi bulandırıyor

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suudi Veliaht Muhammed, Kabe’nin çatısında kime ne mesaj veriyordu? 16 Şubat 2019 | 6.938 Okunma ‘Yerli medya’ için tehlike çanları çalıyor.. 12 Şubat 2019 | 365 Okunma * 7 ülkenin askeri Fırat’ın Doğu’suna gönderilecek.. * Türkiye’miz yüz yıl sonra bir kez daha kuşatılacak.. * Durum acildir, vahimdir. Müdahale hemen yapılmalı. Yoksa bir daha yapılamaz!.. 09 Şubat 2019 | 7.728 Okunma * Küre’den sonra Papa fotoğrafı: El pençe divan durduk, siziniz! * Muhammed b. Zaid ve Muhammed b. Selman: Coğrafya rehin alınıyor * Araplar 21. yüzyılı ıskalayacak, “İç işgal”le hesaplaşma şarttır. 07 Şubat 2019 | 7.918 Okunma * Türkiye susarsa kıyamet kopar! * Bütün mandacıları sahaya sürdüler * Sığınmak esarettir, yağma ve talandır 05 Şubat 2019 | 8.147 Okunma
TÜM YAZILARI