- “Siyasi terör”istler! ABD ve Avrupa’daki şu fiyatlara da bakın. - 2008’den beter bir kriz Batı’yı vuracak. Türkiye boyun eğmez!

2008 küresel ekonomik krizi merkez ülkeler kriziydi. Batı’nın, dünya ekonomisini yönetenlerin kriziydi. Hem ekonomik hem jeopolitik krizdi. Küresel ekonomik sistemin, kapitalizmin kriziydi.Ama bu ülkeler, krizi dışarıya sattılar....

2008 küresel ekonomik krizi merkez ülkeler kriziydi. Batı’nın, dünya ekonomisini yönetenlerin kriziydi. Hem ekonomik hem jeopolitik krizdi. Küresel ekonomik sistemin, kapitalizmin kriziydi.

Ama bu ülkeler, krizi dışarıya sattılar. Gelişmekte olan ülkelere yansıttılar. Faturasını onlara çıkardılar. Zayıf ülkelere bedel ödettiler. Bu ülkelere yönelik sömürü çarkını revize ettiler. Kendilerini korudular.

DÜNYA BATI’YA SIRTINI DÖNDÜ. BUNUN BEDELİ ÇOK AĞIR OLACAK.

Çünkü küresel ekonomik sistemi, yükselen piyasalarla, yeni adreslerle, güçlerle paylaşmaları demek, küresel iktidar alanını da paylaşmaları anlamına geliyordu.

Bu durum, yüzyıllardır devam eden Batılı dünya sisteminin de sonu anlamına gelecekti. Sistem tıkanmıştı ama 21. yüzyılı da ayakta tutmak için geçici çözümlere yöneldiler. Büyük krizi, çöküşü sadece ertelediler! Ama bu asla çözüm olmayacaktı.

Dünyanın ezici çoğunluğu Batılı dünyaya sırtını dönmeye başlamıştı. Yeni büyük ekonomik güçler ve çevreler oluşuyordu. Yeni cazibe merkezleri şekilleniyordu. Bu çevreler sadece ekonomik değil, siyasi ve teknolojik bir yarışa da girmişti.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
-M. bin Zayed niye Türkiye’ye geldi? -BAE’ye ‘U Dönüşü’ yaptıran şey neydi? -Türkiye karşıtı Arap Cephesi’ne ne oldu? 29 Kasım 2021 | 3.704 Okunma -M. bin Zayed niye Türkiye’ye geldi? -BAE’ye ‘U Dönüşü’ yaptıran şey neydi? -Türkiye karşıtı Arap Cephesi’ne ne oldu? 29 Kasım 2021 | 172 Okunma - Dolar silahı ile darbe teşebbüsü yaşadık. - Tefeciler dışarıdan, muhalefet içeriden. - Cahillik, vatansızlık. İç işgalcilere dikkat! - Yine yenileceksiniz! 25 Kasım 2021 | 5.190 Okunma - “Siyasi terör”istler! ABD ve Avrupa’daki şu fiyatlara da bakın. - 2008’den beter bir kriz Batı’yı vuracak. Türkiye boyun eğmez! 22 Kasım 2021 | 1.914 Okunma - Bu iş artık iç siyaset değil. - Siyasi terör silahı ile ‘içeriden’ vuruyorlar. -Anadolu’nun kodları ile Batı cephesi çarpışıyor. 18 Kasım 2021 | 2.535 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar