Siyasetten sonra ekonomide de “Türkiye duruşu” inşa ediliyor..

Türkiye, ekonomide büyük bir çıkışa mı hazırlanıyor? Faizlerin düşürülmesi, enflasyonun düşürülmesi, dövizin düşürülmesi yeni bir ekonomik modellemenin ilk aşaması mı?

Türkiye, siyasi dönüşümden, kendi siyasi aklını oluşturmadan sonra ekonomi alanında “yeni bir duruş”a mı hazırlanıyor?

Bunun içerideki siyasi hesapları, dışarıdaki güç haritasını, ülkemize yönelik müdahale girişimlerini, geleceğe dönük hesaplarımızı nasıl etkileyeceğini tartışmalıyız. Sadece ekonomiyi düzeltme değil aynı zamanda güçlü bir siyasi çıkış olma özelliğine bakmalıyız. Kimlerin hesapları ellerinde patlayacak, takip etmeliyiz.

HER EKONOMİK KRİZ BİR DIŞ MÜDAHALEDİR

Her ülke için ekonomik kriz, çok ciddi iç siyasi karmaşadır.

İç iktidar aygıtların yer değiştirmesidir. Öyle bir durumda hiçbir siyasi tez, hiçbir siyasi yapı tutunamaz, krizin yıkıcı etkisinin önüne geçemez.

İktidarlara karşı, o ülkenin duruşuna karşı, siyasi ve milli tezlerine karşıen etkili silah ekonomik kriz silahıdır. Çoğu zaman o ülkeler, içerideki siyasi hesaplarla küresel ölçekte müdahalelerin dayanışması ile diz çöktürülür, ekonomik krizlerle kontrol altına alınır.

Türkiye, on beş yıl öncesine kadar, her on yılda bir ekonomik krizlerle vurulmuştur. Her kriz aslında bir dış müdahale olmuş, her kriz bir çeşit darbe niyetiyle planlanmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, İyi Parti, Saadet ve AK Parti’den ayrılanlar, neden sesiniz çıkmıyor! 19 Eylül 2019 | 4.451 Okunma Suudi Aramco tesisleri vuruldu, herkes silahlarını doldurdu… 17 Eylül 2019 | 5.337 Okunma Hesap şu: Önce Erdoğan sonra Türkiye devrilmeli! 16 Eylül 2019 | 5.814 Okunma Suriye’de tek sorun ABD işgalidir. Bu, doğrudan ‘Türkiye meselesi’dir. 12 Eylül 2019 | 3.707 Okunma CHP’nin vatanseverleri, İyi Parti’nin milliyetçileri, muhafazakârların yerlileri! 09 Eylül 2019 | 8.069 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar