Peki, şimdi ne olacak? Trump’ın açıklaması krizi durduracak mı?

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşamki krizi yumuşatan açıklaması, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, ABD-İran arasındaki “kontrollü krizi” ve vekâlet savaşını doğrudan çatışmaya sürükleyen süreci durdurur mu?

İran’ın önceki akşam Irak’taki ABD üslerine yönelik füze saldırısıvekâlet savaşını asillerin savaşına dönüştürdü. ABD de, İran da “yeni bir aşamaya”ya geçildiğini son saldırılarla ilân etmiş oldu.

Artık ABD-İran arasında yürütülen dolaylı savaş, yer yer örtülü müzakere, işgallerde “dolaylı ortaklık” sona erdi. En azından şu anki görüntü bu. Her ne kadar yumuşatılmak istense de, bundan sonraki her kriz, bugünkü noktanın üzedine inşa edilecektir.

İRAN’IN DERİN AKLI DUBAİ’Yİ VURUR MU!

Çünkü Trump, Süleymani gibi İran güvenlik aklını, emperyal ismini öldürerek, Tahran’ı hesabını yapmadığı bir alana çekti

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye’nin hazırlık yaptığı her şey ‘dünya gerçeği’ oldu 07 Nisan 2020 | 5.737 Okunma Korona virüs salgını Asya’dan çıktı, ABD ve Avrupa’yı kırıyor 03 Nisan 2020 | 4.659 Okunma İspanyol Gribi üç dalga halinde geldi. Ülkeler hafife aldı 31 Mart 2020 | 4.968 Okunma Zamanın durduğu, tarihin sıfırlandığı an 27 Mart 2020 | 4.714 Okunma İyimser senaryolar neler? Kötümser senaryolar neler? 23 Mart 2020 | 7.914 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar