Peki, şimdi ne olacak? Trump’ın açıklaması krizi durduracak mı?

ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşamki krizi yumuşatan açıklaması, Kasım Süleymani’nin öldürülmesi, ABD-İran arasındaki “kontrollü krizi” ve vekâlet savaşını doğrudan çatışmaya sürükleyen süreci durdurur mu?

İran’ın önceki akşam Irak’taki ABD üslerine yönelik füze saldırısıvekâlet savaşını asillerin savaşına dönüştürdü. ABD de, İran da “yeni bir aşamaya”ya geçildiğini son saldırılarla ilân etmiş oldu.

Artık ABD-İran arasında yürütülen dolaylı savaş, yer yer örtülü müzakere, işgallerde “dolaylı ortaklık” sona erdi. En azından şu anki görüntü bu. Her ne kadar yumuşatılmak istense de, bundan sonraki her kriz, bugünkü noktanın üzedine inşa edilecektir.

İRAN’IN DERİN AKLI DUBAİ’Yİ VURUR MU!

Çünkü Trump, Süleymani gibi İran güvenlik aklını, emperyal ismini öldürerek, Tahran’ı hesabını yapmadığı bir alana çekti

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye için artık “savunma siyaseti” dönemi kapanmıştır! 17 Ocak 2020 | 4.178 Okunma Peki, şimdi ne olacak? Trump’ın açıklaması krizi durduracak mı? 09 Ocak 2020 | 4.609 Okunma Trump, İran’ın gururunu kırdı, haysiyetiyle oynadı 07 Ocak 2020 | 7.148 Okunma Kasım Süleymani... Efsane mi, katil mi? 04 Ocak 2020 | 10.506 Okunma Tezkere onaylandı: Yüz sekiz yıl sonra yeniden Libya’dayız.. 03 Ocak 2020 | 3.896 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar