O gemiye kimin korsanı saldırdı? Neden herkes ‘Fransa’ dedi? İşte modern korsanlık örnekleri.

Afrika’ya giren en zinde güç Türkiye. Eğer mesaj buysa, Türkiye bunun üstesinden gelecektir. Sadece korsanlar için söylemiyorum, arkasındaki ülkeler, şirketler için de bir bedel takdir edecektir.

Batı Afrika’da Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanların saldırısına uğradı. Bir kişiyi öldüren korsanlar, mürettebattan 15 kişiyi kaçırdı. Olayımız bu.

Türkiye şimdi var gücüyle kaçırılan mürettebatı kurtarmaya, korsan saldırısının arkasındaki gizemli ilişkileri çözmeye çalışıyor. O bölge, terörün cirit attığı, enerji güzergâhları açısından çok kritik. Böyle olunca da olayın “terör” ve “korsanlık” gibi görüntüsünün ötesi tartışmaya açıktır.

Batı Afrika’nın sömürge tarihi, çokuluslu şirketlerin devletleştiği bir dönemde bakış açımızı çok daha derinleştirmek zorundayız.

<iframe width="1280" height="720" src="https://www.youtube.com/embed/slRQE5omu7k" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
PKK Gara’da, onlar içeride infaz yaptı. “Büyük Umutlar Ülkesi”: Artık her şey masada… 22 Şubat 2021 | 1.080 Okunma Dün Osmanlı’yı yıkanlar, bugün Türkiye’yi satıyor. Bu ‘son savunma’dır. Gurka’lara boyun eğecek değiliz biz! 18 Şubat 2021 | 1.531 Okunma Gara’da 13 şehit. Ne o? Terörü Dolmabahçe önlerine mi taşıyacaksınız! Muhalif partiler. Terörle, Kandil’le ilişkinizi kesin! 15 Şubat 2021 | 1.411 Okunma İnanmıyorsan göğe bak! Bilginin, zihnin, hızın sınırları zorlanıyor… 11 Şubat 2021 | 720 Okunma Ne o? İkinci 15 Temmuz’a mı hazırlık yapıyorsunuz? Osmanlı’yı yıkanlarla, Türkiye’yi yıkmak için, pazarlık yapıyorsunuz! 08 Şubat 2021 | 2.501 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar