Kadife Devrim ve Arap Baharı bitti. Peki ya bu yeni dalga ne?

Şili’den Bolivya’ya, Lübnan’dan Irak’a, Hong Kong’dan İran’a, hatta Fransa’ya, kitlesel tepkiler, protestolar birbiriyle alakasız ülke ve coğrafyalarda hızla yükseliyor, ciddi bir toplumsal dalgaya dönüşüyor.

Görünüşte ülkeler de, isyan gerekçeleri de birbirinden farklı. Bazılarında seçim hilesi iddiası, bazılarında petrole zam, bazılarında WhatsApp vergisi, bazılarında metro biletlerine zam, bazılarında suya, ekmeğe zam, bazılarında siyasal sorunlar gibi çok değişik gerekçelerle kitleler sokaklara dökülüyor.

YENİ DALGA, YENİ FOTOĞRAF, YENİ ÖFKE… KİM YÖNETİYOR!

Mesele ülke, bölge sınırlarının ötesinde, mesele ekonomik ya da siyasal sorunlarla sınırlı değil. Mesele sadece ABD darbe girişimleri, ülkeler arasındaki güç hesaplaşmalarına da sıkıştırılmış değil gibi. Yeni bir durum, yeni bir fotoğraf, yeni bir dalga var. Bu gösterilerin zamanlaması, yöntemlerinin benzeşmesi son derece dikkat çekici.

Bu yeni dalgayı, fotoğrafı görmek, bir tür küresel eğilim izlenimi veren öfkeyi okuyabilmek gerekiyor. Kitlesel taleplerle güçler hesaplaşması, öfke ve hayallerin istismarı öne çıkıyor gibi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İspanyol Gribi üç dalga halinde geldi. Ülkeler hafife aldı 31 Mart 2020 | 4.925 Okunma Zamanın durduğu, tarihin sıfırlandığı an 27 Mart 2020 | 4.697 Okunma İyimser senaryolar neler? Kötümser senaryolar neler? 23 Mart 2020 | 7.879 Okunma Virüs salgını mı, korku salgını mı? 18 Mart 2020 | 4.368 Okunma Korona bize ne anlatıyor? Şehirler ve ülkeler çöküyor 11 Mart 2020 | 6.017 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar