İran sınırı geçerse ne olur? Bir “gizli anlaşma” var mı? *İran Doğu Cephesi açar, biz Doğu Kapısı’nı açarız. *İsrail öfkesi değil, Türkiye korkusu. Bu sefer iş ciddi.

İran’ın Ermenistan üzerinden Azerbaycan’ı bölme, Türk ve Sünni dünyayı birbirinden koparma düşüncesi ağır yara alıyordu

İran’ın Azerbaycan’a yönelik tehditleri, sınıra asker yığması, Türkiye ve Azerbaycan’ın olası bir saldırıya karşı ardı ardına tatbikatlar yapıyor oluşu ne anlama geliyor?

İran’ın korkusu ne? Kafkaslar’da savaş mı çıkarmaya çalışıyor? Azerbaycan’a saldırır mı? Bu “derin endişe”ye biraz yakında bakalım.

Türkiye’nin “dokunuş”u yüzyılların planını bozdu.

44 gün süren Karabağ savaşı ile Güney Kafkaslar’ın jeopolitik haritası değişti. Görünüş Karabağ’ın işgalden kurtarılmasıydı ama gerçekte Anadolu-Orta Asya kapısı ilk kez bu kadar açılıyordu.

Bu müdahale, yüzyıllardır devam eden “Kafkasya kapısını kapatma, Türk ve Sünni dünyayı birbirinden koparma”ya dönük Rus-İran büyük stratejisine Türkiye tarafından “dokunulması”dır.

Müdahale o kadar kritikti ki, sonuçlarının jeopolitik sarsıntılara yol açacağı belliydi. Öyle de oldu. İran bu savaşta tamamen by-pass edildi. Sonuçlarını büyük bir tehdit olarak algılamaya başladı.

....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye, “Osmanlı’nın çöküşü” gibi çökecekti. Yeni harita çizilecekti. - Birileri 2016 öncesine döndürmeye çalışıyor. O müdahale yapılmalı! 14 Ekim 2021 | 1.407 Okunma İran sınırı geçerse ne olur? Bir “gizli anlaşma” var mı? *İran Doğu Cephesi açar, biz Doğu Kapısı’nı açarız. *İsrail öfkesi değil, Türkiye korkusu. Bu sefer iş ciddi. 11 Ekim 2021 | 3.276 Okunma Erdoğan bize ne anlattı? Batı hegemonyası biterken Türkiye ne yapmak istiyor? 07 Ekim 2021 | 1.004 Okunma * Türkiye’nin sırrı ne? Altı yılda bu kadar cephede ne yaptık? Dünyada örneği yok! * Macron niye öfkeli? ABD niye kaybetti? 04 Ekim 2021 | 1.532 Okunma Sana “Git Erdoğan’ı devir” talimatı mı verildi Jeff? 2023 için mi geliyorsun? Sömürge dönemi bitti aptal! Geldiğin gibi geri dönersin! 30 Eylül 2021 | 2.442 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar