Erdoğan bize ne anlattı? Batı hegemonyası biterken Türkiye ne yapmak istiyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: “Batı’nın üstünlüğü anlayışının sonuna geldik. Yeni bir uluslararası sistem oluşuyor. Batı hegemonyası bitmiştir” cümlesi, bu topraklardan...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın: “Batı’nın üstünlüğü anlayışının sonuna geldik. Yeni bir uluslararası sistem oluşuyor. Batı hegemonyası bitmiştir” cümlesi, bu topraklardan yükselen ve dünyaya yönelen en güçlü sözdür.

Çünkü; yüzyılların özeti, geçmişin ve geleceğin bütün şifreleri bu tespitte ve bunu söyleyebilecek güç ve cesarette yatıyor.

Tarih yapan, coğrafya inşa eden akıl, 21. yüzyılın ilk çeyreğinde bu güçlü çıkışı yapabiliyorsa, büyük hedeflere yönelmiş demektir.

Bu cümlelerin; tam da bu dönemde, tam da ülkelerin ve ulusların yeni kararlar verme aşamasında, tam da dünyanın güç ağırlığının yer değiştirdiği ve yeniden oluştuğu dönemde Türkiye’den yükselmesi, büyük çıkışların, çok büyük değişimlerin habercisidir.

ABD’nin içine kapandığı ve dünyanın birçok bölgesinden çekilmeye başladığı, Avrupa’nın “Birlik” ruhunu kaybettiği ve kendi iç sorunlarına yoğunlaştığı, yüzyıllardır dünya düzenini şekillendiren Batı’nın gücünün eridiği ve “merkez” olma rolünü “ahlâken” kaybettiği bir dönemde “Türkiye Yükselişi” bir rastlantı değildir.

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İran sınırı geçerse ne olur? Bir “gizli anlaşma” var mı? *İran Doğu Cephesi açar, biz Doğu Kapısı’nı açarız. *İsrail öfkesi değil, Türkiye korkusu. Bu sefer iş ciddi. 11 Ekim 2021 | 3.149 Okunma Erdoğan bize ne anlattı? Batı hegemonyası biterken Türkiye ne yapmak istiyor? 07 Ekim 2021 | 996 Okunma * Türkiye’nin sırrı ne? Altı yılda bu kadar cephede ne yaptık? Dünyada örneği yok! * Macron niye öfkeli? ABD niye kaybetti? 04 Ekim 2021 | 1.532 Okunma Sana “Git Erdoğan’ı devir” talimatı mı verildi Jeff? 2023 için mi geliyorsun? Sömürge dönemi bitti aptal! Geldiğin gibi geri dönersin! 30 Eylül 2021 | 2.442 Okunma 2023 çetin bir nihai hesaplaşma yılı olacak. “Bizim Türkiye’miz” mi “Onların Türkiye’si” mi? “İntikam ittifakı”na Batı desteği yeter mi? 27 Eylül 2021 | 1.103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar