Sığınmacılar meselesi

Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan'ın bugünkü (06.05.2022)''Sığınmacılar meselesi'' başlıklı yazısı.

Sosyal medyada ismi "Suriyeliler Halk Platformu" isimli bir hesaptan provokatif paylaşımlar arka arkaya geldi. Mesela birinde Hatay ve Gaziantep'te Türk kalmadığını, tüm Suriyelilere Türk vatandaşlığı dağıtıldığını iddia ediyorlardı. Ancak bu hesabın bizzat PKK'lılar tarafından açıldığı İçişleri Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Fakat maalesef İYİP'in küfürbaz vekili gibi kamuoyunun yakından tanıdığı bazı isimler, bu hesabı sığınmacılar tarafından açılmış gibi yansıtarak kendi siyasetine alet etti. Sığınmacı varlığının bir sorun haline geldiğini kimse inkâr etmiyor. Ancak bu sorunu halkı kışkırtmaya elverişli zemin olarak kullanan "çok kimlikli" etki ajanlarına da dikkat etmek gerekiyor.
Göç İdaresi'nin açıkladığı rakamlara göre, şimdiye dek yarım milyon Suriyeli, muhalefetin karşı çıkmasına rağmen Suriye'de Özgür Suriye Ordusu ile birlikte ordumuzun özgürleştirdiği topraklara geri döndü. Nitekim devletin zirvesinden açıklandığı üzere bir yıl içinde 1 milyon Suriyelinin daha geri dönüşü devlet tarafından sağlanacak. Pakistan ve Afganistan'dan gelenlerin iade süreci ise hızla devam ediyor.

Sosyal medyada sapık paylaşımlar yapanlara zaten anında müdahale edilip gereği yerine getiriliyor. Birkaç rakam vermek gerekirse, örneğin 2021 yılında yakalanan Pakistanlı sayısı 13 bin 261 ve geri gönderme oranı % 81. Yine 2016 yılından bu yana yakalanan düzensiz göçmen sayısı 1 milyon 423 bin.
Ayrıca ülkemizdeki Suriyeli sığınmacı sayısı 3 milyon 762 bin 686. Bir eski vekil, 10 milyon bile diyebildiği için net rakamı paylaşma gereği duydum. Bunlardan vatandaşlık hakkı kazanan 87 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 200 bin. Oy kullanacak yaşta olan ise sadece 113 bin. Toplam girişi engellenen göçmen sayısı ise 2.5 milyondan fazla...
Şunu da not düşmek gerekir ki sosyal medyada dolaşan ve Sultanahmet gibi turistik mekânların civarından paylaşılan görüntülerdeki kalabalığın büyük çoğunluğu İslâm coğrafyasından gelen turistler. Pandemi sonrası turist sayısında patlama beklenen ülkelerden biri olduğumuz için milyarlarca döviz girdisi sağlayan turizme sektörüne sekte vurmak isteyenlerin de bu görüntüleri kötüye kullanması ihtimalini göz ardı etmemek gerekir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
PKK-FETÖ ‘cenneti’ olarak İsveç 18 Mayıs 2022 | 410 Okunma İsveç’e nasıl geri adım attırdık? 16 Mayıs 2022 | 695 Okunma Su yolunu buluyor 13 Mayıs 2022 | 740 Okunma İstanbullunun vergisiyle cumhurbaşkanlığı hülyası 11 Mayıs 2022 | 485 Okunma Esad ile neyi görüşeceğiz? 10 Mayıs 2022 | 428 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar