“Mavi Vatan” mücadelemiz

Libya'nın 42 yıllık devlet başkanı Muammer Kadafi'nin devrilmesinin üzerinden sekiz yıl geçti. Ancak Libya da Suriye gibi istikrara kavuşmaktan uzak, kaotik ve zayıf ama stratejik önemi tartışmasız ülkelerden birisi.

Mevcut durumda başkent Trablus'taki, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Mustafa es- Serrac'ın yönetimindeki hükümet ve Halife Hafter denen kuklanın milisleriyle elde ettiği güç arasında ikiye bölünmüş bir ülke Libya.
Her ne kadar Serrac, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dahil dünya devletlerinin önemli kısmı tarafından meşru lider olarak kabul edilse de Hafter milisleri de Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından direkt destekleniyor. Libya'daki biri meşru, diğeri gayri meşru iki yönetimin uzlaşma sağlamasına çok yakın olduğu dönemde de BAE'nin malum ajanı Muhammed Dahlan'ın denkleme dahil olmasıyla uzlaşının önünün kesildiği söyleniyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Libya’ya asker gönderecek miyiz? 11 Aralık 2019 | 2.944 Okunma AK Parti seçmeninin farkı 10 Aralık 2019 | 2.858 Okunma Şehir’e daha fazla kötülük yapmayın 09 Aralık 2019 | 3.991 Okunma NATO’nun caydırıcılığı 06 Aralık 2019 | 2.251 Okunma Türkiye-Fransa gerginliği, NATO zirvesine damga vuracak 04 Aralık 2019 | 2.581 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar