Kuralın istisnası olarak Türkiye

Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan'ın bugünkü (21.09.2022)''Kuralın istisnası olarak Türkiye'' başlıklı yazısı.

Bundan altı yıl önceyi hatırlayın. Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'ye operasyona başlamıştı. Başkan Erdoğan, S-400'ler için düğmeye basmıştı ve Batılı ülkeler teyakkuza geçmişti. Ambargo kararları ile diplomatik tehditler havada uçuşuyordu.
O çokbilmiş Washington think-tank camiası ile yabancı kalemşorlar, Erdoğan'ın Türk dış politikasını felakete sürüklediğini iddia edip yaptırım uygulanması çağrısında bulunuyordu.
Peki gelinen noktada ne oldu? Türkiye, Batı'nın da çok ihtiyaç duyduğu istisnai bir mertebeye ulaştı. Rusya ile Batı arasındaki yegâne diyalog kanalı haline geldi. Ne Batı'nın ne de Doğu'nun vekâlet savaşlarında bir piyon olmayı kabul etti. Kendi menfaati doğrultusunda özgün bir konumu kendisine inşa etti.
Şimdi bu altı yıllık diplomatik emeğin meyvelerini, dünyayı rahatlatan tahıl diplomasimizden Afrika'daki Fransız etkisinin en somut rakibi haline gelmemize, Bosna- Sırbistan veya Azerbaycan- Ermenistan arasındaki gerilimlerde kilit ülkelerden biri olmamıza dek pek çok alanda...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kuralın istisnası olarak Türkiye 21 Eylül 2022 | 350 Okunma ‘Dünyanın en iyi başkanı’ 20 Eylül 2022 | 645 Okunma Britanya’nın kraliyeti bizim neyimiz olur? 16 Eylül 2022 | 331 Okunma ‘Müesses nizam’ denince akla... 13 Eylül 2022 | 212 Okunma CHP için ‘düşman’ kim? 12 Eylül 2022 | 419 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar