Gölgemiz yetti

Eisenhower, 34. Amerikan Başkanı olmadan evvel beş yıldızlı bir Amerikan orgeneraliydi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, müttefik devletlerin başkomutanıydı.

Normandiya Çıkarması'nı yöneten kişiydi. Savaş sonrası, Truman'ın ardından 1953'te ABD Başkanı oldu ve iki dönem ülkeyi yönetti.
Eisenhower, sadece askeriyeye en hakim ABD Başkanlarından biri değildi. CIA de onun döneminde çağ atladı ve Endonezya'dan İran'a, Guatemala'dan Mısır'a global ölçüde örtük operasyonlarını artırdı.
Böylesi bir askerî-istihbarî kariyer sahibi olan ABD Başkanı, Başkanlığının bitiminde, ulusa veda konuşmasında beklenmedik bir uyarıda bulunacak ve şöyle diyecekti:
"Hükümet kurullarında, askerîendüstriyel yapının gayrimeşru tesir elde etmesi karşısında teyakkuzda olmalıyız. Hak edilmemiş gücün felaket sonuçlara gebe yükseliş potansiyeli vardır ve olmaya devam edecektir." Bu konuşmanın üzerinden 58 yıl geçtikten sonra, ilk kez bir Amerikan Başkanı, "Ortadoğu'daki savaşlardan çekilmekten" ve ülkenin kendi esas sorunlarına odaklanmaktan bahsediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şehit eşine uzanan diller 27 Temmuz 2020 | 352 Okunma Fatih’in Erdoğan’a verdiği Gül 25 Temmuz 2020 | 13 Okunma “Allah’a emanetiz…” 15 Temmuz 2020 | 2.683 Okunma İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeli miyiz? 08 Temmuz 2020 | 3.947 Okunma Yargıtay’ın babalarına sesleniyorum 07 Temmuz 2020 | 2.836 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar 1 yorum