Doğu Akdeniz’de tek başına

Trilyon metreküplük gaz bulunduğu tahmin edilen Doğu Akdeniz'de Türkiye de hak arayışını sürdürüyor. Türkiye'nin aldığı önemli bir haber geçtiğimiz hafta ilk Yunan gazetesi Kathimerini'de yer aldı.

İtalyan ENI ve Fransız TOTAL konsorsiyumu Doğu Akdeniz'de 7. parseldeki tartışmalı sondaj faaliyetlerinden Türkiye'nin itirazları üzerine çekildi. Sondaj faaliyetlerinin başlamasına iki ay kala gerçekleşen bu geri adımı, ENI'nin Yönetim Kurulu Başkanı Claudio Descalzii, Sondaj kuyusu için savaş çıkarmak istemiyoruz" diyerek anlattı.

***

Türkiye de savaş çıkarmak istemiyor ama en uzun deniz kıyısı olan Doğu Akdeniz'deki doğal haklarını aramaya devam ediyor. Fatih ve Yavuz sondaj gemisi ile Barbaros sismik arama gemisi ile Doğu Akdeniz'deki varlığını sürdüren Türkiye, kendi kıta sahanlığında Rumların hükümsüz ruhsatlarına dayanarak sondaj çalışmasına izin vermeyeceğini net şekilde belli ediyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Satılmış” 30 Kasım 2020 | 525 Okunma Kuşatma ya da işbirliği 27 Kasım 2020 | 176 Okunma ‘Biden kazanınca, biz de kazanmış sayıldık’ 25 Kasım 2020 | 181 Okunma Hukuk reformundan beklentim 24 Kasım 2020 | 389 Okunma Kapı içerden kilit tutmaz 23 Kasım 2020 | 530 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar