CHP’nin mülteci politikası hangisi?

Maalesef yaraya merhem değil, tuz olmayı seçen baştan ayağa düşmanca bir politika tercihi söz konusu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba konuşuyor:
"Ülkemizde ilk aşamada misafir olarak kabul edilen, daha sonra geçici koruma statüsü verilen Suriyeli mültecilerin büyük bir kısmının ülkemizde kalıcı oldukları kabul edilmelidir. Türkiye, 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne koyduğu coğrafi çekinceyi derhal kaldırmalıdır.

 Mültecilerin entegrasyonunu sağlayacak bir Göç ve Uyum Bakanlığı mutlaka zaman geçirilmeden kurulmalıdır. Ülkelerine geri dönmek isteyenlere yardımcı olunmalıdır.


Mültecilerin kamusal hizmetlere erişimi için belediyeler teşvik edilmelidir. Belediye Kanunu'nda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Sığınmacılar çok yoğun insan hakkı ihlallerine mazur kalmaktadır. Yoksulluk sığınmacıların en temel sorunudur. Çalışma imkânı bulanların nerdeyse tamamı güvencesiz çalışmaktadır. Çocuk işçilik en büyük sorunlarımızdan birisidir. Yaklaşık 400 bin Suriyeli çocuk okula gidemiyor. Bu çocuklar derhal eğitim sistemimize dahil edilmelidir."


CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun önsözünü yazdığı, CHP Genel Merkezi'nin 9 milletvekiline hazırlattığı "Sınırlar Arasında: İnsanlık Dramından İnsanlık Sınavına" başlıklı raporun basın toplantısındaki açıklamaları okudunuz. Belki beş yıl önce hazırlanmış bu rapor diyeceksiniz; o halde CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre'nin üç gün önce katıldığı canlı yayındaki şu sözleri hatırlatmam gerekir:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Küreselcilerin oyununu bozanlar... 10 Eylül 2021 | 482 Okunma Kim bu Bizanslılar? 08 Eylül 2021 | 4.216 Okunma Türkiye, bugüne kadarki en gelişmiş İnsansız Hava Aracı Akıncı’yı tanıttı 31 Ağustos 2021 | 2.045 Okunma Kılıçdaroğlu’na dokunma 30 Ağustos 2021 | 3.906 Okunma Ta-ta-taliban bu arkadaşım 27 Ağustos 2021 | 4.103 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar