Kardak, Akdeniz, Borel ve ezik…

Birkaç metrekarelik kaya parçası üzerinde bir biz bayrak dikiyoruz, bir Yunanlı. İlk kurşunu sıkan savaşı başlatmış olacak.Evet, Kardak Krizi. Yıl 1996.Vatandaş panik halinde. Herkes Kardak’ı...

Birkaç metrekarelik kaya parçası üzerinde bir biz bayrak dikiyoruz, bir Yunanlı. İlk kurşunu sıkan savaşı başlatmış olacak.

Evet, Kardak Krizi. Yıl 1996.

Vatandaş panik halinde. Herkes Kardak’ı tartışıyor. Savaş çıkarsa n’olur, hangi ülke kimin tarafında olur, falan filan. Erzak depolayanlar bile oldu. Neyse ki biz de Kardak’ın karşısındaki başka bir kayalığa bayrak diktik. Uluslararası güçler de devreye girdi, mevzu kapandı.

Dış politika vizyonumuz işte o Kardak Kayalıkları kadardı.

Gayet doğaldı. Krizler sürekli kapıda. Öksürsen ekonomi çöker.

Komşularımızla askeri güçlerimizi mukayese ederdik. Savunma sanayiimiz tamamen dışa bağımlıydı. Bize silah verirler mi? Savaşa girsek ambargo yer miyiz? Yersek kaç senede toparlanırız?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Eğer salak değilse Sorosçu'dur!.. 27 Ekim 2021 | 712 Okunma Kılıçdaroğlu ve şürekasını “persona non grata” ilan etmek lazım! 25 Ekim 2021 | 1.801 Okunma Devr-i sabık mı devr-i sapık mı?.. 23 Ekim 2021 | 658 Okunma Kalkışı inişi, girdisi çıktısı paradır!.. 20 Ekim 2021 | 693 Okunma Kılıçdaroğlu tarih verdi. O gün, bugün! 18 Ekim 2021 | 702 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar