Kardak, Akdeniz, Borel ve ezik…

Birkaç metrekarelik kaya parçası üzerinde bir biz bayrak dikiyoruz, bir Yunanlı. İlk kurşunu sıkan savaşı başlatmış olacak.Evet, Kardak Krizi. Yıl 1996.Vatandaş panik halinde. Herkes Kardak’ı...

Birkaç metrekarelik kaya parçası üzerinde bir biz bayrak dikiyoruz, bir Yunanlı. İlk kurşunu sıkan savaşı başlatmış olacak.

Evet, Kardak Krizi. Yıl 1996.

Vatandaş panik halinde. Herkes Kardak’ı tartışıyor. Savaş çıkarsa n’olur, hangi ülke kimin tarafında olur, falan filan. Erzak depolayanlar bile oldu. Neyse ki biz de Kardak’ın karşısındaki başka bir kayalığa bayrak diktik. Uluslararası güçler de devreye girdi, mevzu kapandı.

Dış politika vizyonumuz işte o Kardak Kayalıkları kadardı.

Gayet doğaldı. Krizler sürekli kapıda. Öksürsen ekonomi çöker.

Komşularımızla askeri güçlerimizi mukayese ederdik. Savunma sanayiimiz tamamen dışa bağımlıydı. Bize silah verirler mi? Savaşa girsek ambargo yer miyiz? Yersek kaç senede toparlanırız?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tek bir oyun bile ne kadar kıymetli olduğunu unutma! 27 Mayıs 2023 | 330 Okunma CHP'nin selameti için Erdoğan'a oy ver… 24 Mayıs 2023 | 740 Okunma Hani telefonlar acı acı çalacaktı?!.. 22 Mayıs 2023 | 1.107 Okunma Milliyetçilik oynayarak kazanacaklarmış!?.. 20 Mayıs 2023 | 466 Okunma Bu saatten sonra kimse size inanmaz!.. 17 Mayıs 2023 | 953 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar