Musafaha

Daha önce de pek çok kere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "musafaha" ile ilgili o meşhur sözünü duymuştuk.Fakat bu kez seçimlerin hemen akabinde kullanınca, belki de çoğunuzun ilk kez dikkatini...

Daha önce de pek çok kere Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "musafaha" ile ilgili o meşhur sözünü duymuştuk.

Fakat bu kez seçimlerin hemen akabinde kullanınca, belki de çoğunuzun ilk kez dikkatini çekti. "Kızgın demir" ifadesinden sonra en çok altı çizilen ifade oldu "musafaha".

Şöyle dedi Erdoğan; " Dönem, kızgın demiri soğutma, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir".

Sözlük anlamı tokalaşmak olan musafahanın dinen de ayrı bir anlamı vardır. İslami kardeşliğin göstergesi, aynı zamanda bir sünnettir musafaha.

Hiç unutmadım, İmam Hatip'teyken hadis hocamız "birbirinizle musafaha yaparken gözlerinizin içine bakın. Gözlerden kalbe giden bir yol vardır, birbirinizin elini sıkıp gözlerinize bakarak hal hatır ettiğinizde kardeşlik hukukunuz yüreğinize de işler" demişti. 

O, meselenin manevi boyutunu anlatmak istemişti ama farkında olmadan bize, yüz yüze iletişim dersi de vermişti.

Şimdi düşünüyorum da ne kadar doğru söylemiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyanet'in faizle imtihanı 16 Ocak 2020 | 9.434 Okunma Başörtülü kat görevlisi nasıl müdür olur? 13 Aralık 2019 | 7.581 Okunma Ali Babacan ne söyledi? 27 Kasım 2019 | 7.045 Okunma İmamoğlu Harikalar Diyarında 12 Kasım 2019 | 6.156 Okunma Jakarta gezi notlarım 09 Kasım 2019 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar