Kul haklarına riayet etmeyeni kimse sevmez

Kul hakkının önemini bilip bundan sakınan bir Müslüman, kesinlikle tartışmaya giremez, kavga edemez, kalp kıramaz. Kul hakları -5-Evliya zâtları herkes seviyor da, biz birbirimizi niçin sevemiyoruz?

Kul hakkının önemini bilip bundan sakınan bir Müslüman, kesinlikle tartışmaya giremez, kavga edemez, kalp kıramaz.
 
Kul hakları -5-

Evliya zâtları herkes seviyor da, biz birbirimizi niçin sevemiyoruz? Neden kalplerimiz kırılıyor, birbirimizden çok sıkıntı çekiyoruz? Bunların sebebi, kul hakkına riayet etmemek ve haramlardan sakınmamaktır. Allahü teâlâ, günahları ikiye ayırmıştır: 

Birincisi, kendisiyle kulları arasındaki günahlardır. 
İkincisi de, kulların birbiri arasındaki günahlardır. Bunlara "kul hakları" diyoruz. Cenâb-ı Hak, kendisiyle kulu arasındaki günahları affeder veya cezalandırır. Bu, Rabbimizin bileceği iştir, ama kullar arasındaki günahlarda mutlaka adalet olacaktır. Yani ahirette kul haklarından herkes hesaba çekilecektir. Peygamber efendimiz buyuruyor ki: 

(Âhirette sırât köprüsünde her Müslümana yedi sual sorulacaktır: Birincisi imandan, ikincisi namazdan, üçüncüsü oruçtan, dördüncüsü hacdan, beşincisi zekâttan, altıncısı gusülden sorulacaktır. Yedinci suale gelince, Peygamberler bile mâsum oldukları hâlde, bu sualden korkarlar. O da kul hakkıdır.)

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gıybet, kanser gibidir!.. 15 Eylül 2021 | 85 Okunma Gıybet, ölü eti yemekten daha çirkin bir günahtır! 08 Eylül 2021 | 55 Okunma Gıybet etmek, çok çirkin bir günahtır 01 Eylül 2021 | 74 Okunma Kalp kırmamak için sebeplere yapışmalıdır 25 Ağustos 2021 | 102 Okunma İnsanların kalbini kırmaktan çok korkmalıdır 18 Ağustos 2021 | 65 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar