"Ebedî ve sonsuz olan Rabbimi tesbih ederim"

Allahü teala buyurdu ki: "Her kim, sabah ve akşam namazlarından sonra, şu tesbih duasını okursa  azâbımdan kurtulur..."   Edep ve nezaket medeniyeti -13- İbn-i âbidîn hazretleri (Reddül-muhtar) isimli...

Allahü teala buyurdu ki: "Her kim, sabah ve akşam namazlarından sonra, şu tesbih duasını okursa  azâbımdan kurtulur..."
 
Edep ve nezaket medeniyeti -13-
İbn-i âbidîn hazretleri (Reddül-muhtar) isimli eserinde şöyle naklediyor: 
“İmam-ı a’zam Ebû Hanîfe  hazretleri buyurdu ki: 'Yüce Rabbimi rüyamda doksan dokuz kere gördüm. Kendi kendime: Eğer Rabbimi yüzüncü defa görürsem, Kıyamet gününde mahlûklar ne ile azâbından kurtulacak?' diye kendisine soracağım, dedim. Arkasından Rabbimi tekrar gördüm ve 'Ey Rabbim! Senin koruman güçlüdür, övgün yücedir ve isimlerin mukaddestir. Kıyamet gününde kulların senin azâbından ne ile kurtulur?' dedim. Hak Sübhânehû ve teâlâ şu cevabı verdi: 
Her kim, sabah ve akşam namazlarından sonra, şu tesbih duasını okursa  azâbımdan kurtulur: (Sübhânel-ebediyyil-ebed. Sübhânel-vâhidil-ehad. Sübhânel-ferdis-sammed. Sübhâne râfi’ıssemâi bi gayr-i amed. Sübhâne men besetal-erda alâ mâin cemed. Sübhâne men halakal-halka fe ahsâhum adedâ. Sübhâne men kasemer-rızka felem yense ehadâ. Sübhânellezî lem yettehiz sâhibeten velâ veledâ. Sübhânellezî lem yelid velem yûled velem yekûn lehû küfüven ehad. Sübhâne men yerânî ve ya’rifü mekânî ve yerzukunî velâ yensânî.) Bu tesbihin mânâsı şöyledir: 
(Devamlı var olan, varlığı ebedî ve sonsuz olan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. [O yüce Mevlâmı her an hatırlar, gece-gündüz hep Onu yâd ederim.] Varlığı tek olan, eşi ve benzeri bulunmayan ve hiçbir şeye muhtaç olmayan  Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Gökleri, direksiz olarak yükseltip ayakta tutan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Yeryüzünü, donmuş su, yani buz üzerine döşeyen Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Var olan bütün mahlûkatı, yok iken var eden ve onların sayılarını tek tek  bilen Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Bütün canlıların rızıklarını taksim edip, hiç kimseyi unutmayan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Kimseyi, kendine arkadaş, eş ve çocuk edinmemiş olan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Kimseden doğmamış ve kimseyi de doğurmamış olan ve kendisinin hiçbir dengi bulunmayan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim. Beni gören, yerimi bilen, bana rızık veren ve beni hiçbir zaman unutmayan Rabbimi tesbih eder, Onu bütün ayıp ve kusurlardan, her türlü noksanlıklardan tenzih ederim.)
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Müslüman olanın geçmiş günahları silinir 12 Ağustos 2020 | 53 Okunma Bir bayramda dinlediğim altın nasihatler... 05 Ağustos 2020 | 158 Okunma Uhud şehidi Abdullah bin Cahş’ın duası 29 Temmuz 2020 | 121 Okunma Dua etmeyen, arzusuna kavuşamaz... 22 Temmuz 2020 | 102 Okunma Günah işleyen hemen tevbe ve istiğfar yapmalıdır! 15 Temmuz 2020 | 75 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar