Zenginden alıp, fakire verin… Geçici süreli “varlık vergisi” öneriyorum

Önceki gün, Kuzey Ege’nin küçük bir ilçesinde zeytin işletmeciliği yapan bir iş insanı ile karşılaştım. “İşleriniz nasıl diye sorduğumda şöyle cevap verdi, “Hep ben...

Önceki gün, Kuzey Ege’nin küçük bir ilçesinde zeytin işletmeciliği yapan bir iş insanı ile karşılaştım. “İşleriniz nasıl diye sorduğumda şöyle cevap verdi, “Hep ben kazanayım diye bakmazsak… Birlikte kazanalım dersek. Birlikte kazanırsak, hep birlikte iyi oluruz. İşlerimiz iyi olur.”

Açıkçası bu cümleleri duyunca hem heyecanlandım, hem umutlandım, hem de şaşırdım. Çünkü karşımdaki iş insanından bu kadar güçlü “birlikte kazanma” vurgusu beklemiyordum.

Hatta devamında, Marmaris ve Manavgat yangınlarından sonra o bölgelere tatile gidenlere de atıf yaparak, “Bildiğim insanlar var sadece oradaki insanların mağduriyeti azalsın diye oralara tatile gittiler” diye de ekleyince, heyecanım ve umudum bir kat daha arttı.

PANDEMİDEN ETKİLENEN GARİP GURABA İÇİN PAMUK ELLER CEBE

Bu köşeyi takip edenler, 18 Mayıs 2021’de “Zenginden alın, fakire verin” başlığı ile kısa bir yazı yazdığımızı hatırlayacaktır.

O yazıda, pandemi sürecinde bazı kesimlerin olağanüstü zorluk çektiğine değinmiş ve şunları yazmıştık,

“Bazı...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kavala onlar için neden bu kadar değerli 26 Ekim 2021 | 1.602 Okunma Önce siyaseti şimdi de devlet aygıtını ifsat etmek istiyor 22 Ekim 2021 | 315 Okunma Günümüzün Nuri Demirağ’ı, Vecihi Hürkuş’u Özdemir Bayraktar bu dünyadan uçup gitti 19 Ekim 2021 | 338 Okunma Soçi ziyaretinin Suriye sahasındaki karşılığı olarak “yeni operasyonlar” 15 Ekim 2021 | 372 Okunma Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir…. 12 Ekim 2021 | 1.349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar