Türkiye’yi Suriye’den uzak tutamayanlar, şimdi ne kadar alan açacak

Şüphesiz Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı Türkiye’nin büyük bir başarısıdır. Şüphesiz Suriye’de Türkiye’ye rağmen kalıcı barış sağlanamaz.Bunların...

Şüphesiz Amerika’nın Suriye’den çekilme kararı Türkiye’nin büyük bir başarısıdır. Şüphesiz Suriye’de Türkiye’ye rağmen kalıcı barış sağlanamaz.

Bunların hepsine tamam da…

Bir de dağsı var…

“Suriye devrimi” olacaktı kimilerine göre. Zalim Esad’a karşı ayaklanan halk bu “devrimi” gerçekleştirecekti sözüm ona. Destek de Türkiye’nin sivil toplum kuruluşlarından ve hatta devletinden gelecekti. Esad gidecek “Suriye devrimi” gerçekleşecek, “Yeni bir Suriye kurulacaktı” sözüm ona.

Uzun lafın kısası. Ayrıntıları atlayarak söyleyeyim. Suriye’de ne devrim oldu ne Esad gitti. Olan bir ülkenin halkına oldu. Olan kadim şehirlere oldu. Olan bize oldu.

Bir zamanlar “100 bin Suriyeli kırmızı çizgimizdi.” Şimdi 3.5 milyon Suriyeli sınırlarımızın içinde. Bir zamanlar gelen misafirlerimizi sınır boylarına kurduğumuz kamplarda ağırlarken, bugün o kamplar boşaldı. Suriyeliler başta İstanbul olmak üzere şehirlerimize yerleşti. Bir kısmı bizim gibi oldu. Bir kısmı bizim iklimimizi değiştirdi. Bir kısmı, gelecekte dönmeyi umduğu memleketine hasret. Bir kısmı, savaşı fırsata çevirmiş Türkiye’de yükünü tutmakta!

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 139 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 310 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 551 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 347 Okunma Bu kez başaracağız… Milli muharip uçağımızın akıbeti Nuri Demirağ’ın ürettiği uçaklar gibi olmayacak 12 Kasım 2021 | 1.642 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar