Seçmenin aidiyeti, göçebelerin oy verme davranışı ya da demografik yapı nasıl değişir birkaç örnek

Geçtiğimiz pazartesi medya yöneticileriyle bir araya gelen Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım sözün bir yerinde “Aidiyet” dedi. “İstanbul’da yaşayanların...

Geçtiğimiz pazartesi medya yöneticileriyle bir araya gelen Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım sözün bir yerinde “Aidiyet” dedi. “İstanbul’da yaşayanların İstanbul aidiyetlerinin pekişmesi için çalışacağız” dedi. Gerçekten de İstanbul’da yaşadığı halde “nerelisiniz” sorusuna hepimiz, “Iğdırlıyım, Kayseriliyim, Sivaslıyım, Çankırılıyım, Diyarbakırlıyım, Trabzonluyum, Denizliliyim” diyerek cevap veriyoruz. Hatta “İstanbulluyum” diyenleri hafifçe garipsiyoruz.

Binali Bey, buna dikkat çekerek şöyle dedi, “İzmir’de bakın bu var. İzmir’e göç etmiş bir vatandaş bile birkaç yıl sonra İzmirlilik duygusuyla hareket ediyor. Aidiyet duygusu gelişiyor. İzmirliyim diyor” dedi.

Bu tespit dikkate değer ve üzerinde kafa yorulması gereken bir gerçek diye düşünüyorum.

HAYAT TARZI KÜMESİNİN “MAZBUTLARI” AMA…

Bir de seçim dönemi göç eden oylar var ki bugünlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her vesileyle “takip etmeliyiz” diyerek Ak Partilileri uyardığı meseledir. Seçimler dönemi taşıma oy meselesi yani.

Bütün bunlara ilave olarak Konda’nın son “Hayat Tarzı Kümesi” araştırmasını da anmamız gerekiyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İntikam duygularıyla yanıp kavrulanlar varken sen hala kararsız mısın azizim 26 Mart 2019 | 7 Okunma Golan’dan sonra Fırat’ın kıyılarını da isterlerse bu beka değil de nedir 24 Mart 2019 | 4.795 Okunma Erzurum kilidi mülk-i İslam’ın 22 Mart 2019 | 85 Okunma Ne yapsanız başaramayacaksınız. Tarih, toprak, yer ve gök şahit 19 Mart 2019 | 4.614 Okunma Y.Zelanda katiline bak bakalım, beka meselesi var mıymış Abidin? 17 Mart 2019 | 4.949 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar