Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar”

Suriye’nin kuzeyinde Amerika ile birlikte güvenli bölge kurulacak ya hani... 6 Amerikan askeri Şanlıurfa’ya gelmiş. Kurulacak olan müşterek harekat merkezini çalışacaklarmış.

Şanlıurfa’ya Amerikan askerlerinin geldiğini duyunca ilk aklıma “GAP Havalimanı’na mı inmişler acaba” sorusu geldi.

Zira, Amerika’nın Irak işgalini kuzeyden yapmak istediği dönemde GAP Havalimanı’nı üs olarak kullanmak istediğini hatırladım. Dahası, GAP Havalimanı’nın olmasından daha büyük yapıldığı iddia adelmiş ve gerekçe olarak da “Amerikan askerlerinin Ortadoğu’ya sevkini kolaylaştırmak maksadıyla” şeklinde yorumlar okumuştum.

Bugün Amerikan askerleri Şanlıurfa’da ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen güvenli bölge için Türkiye ile ortak koordinasyon için teknik çalışma yapıyor. Başlı başına bu mesele bile uzun vadeli Amerikan stratejisinin yeni bir aşamaya geçmiş olabileceği endişesini taşımamıza neden oluyor.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK KAYGILARI HALA EN ÜST SEVİYEDE

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ teröristleriyle mücadele ettiği gerekçesiyle “Kara gücü” ilan ettiği YPG-PKK ile Türkiye’yi bir şekilde muhatap etmeyi çalıştığını biliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kadın cinayetleri vaka-i adiyeye dönüşmüşse… 06 Aralık 2019 | 3.397 Okunma KADEM’in günahı “Önce adam ol” demek 03 Aralık 2019 | 3.058 Okunma CHP’deki kumpasa ismi karışan Tuncay Özkan bakın ne diyor 29 Kasım 2019 | 3.471 Okunma İnce’ye kumpas kuranlar ile Gül’ü aday yapmak isteyenler aynı mı acaba 26 Kasım 2019 | 2.653 Okunma Rahmi Turan küçük çıkarları zedelenince muhalefet yapan bir ilkesiz olmasın sakın 22 Kasım 2019 | 217 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar