Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar”

Suriye’nin kuzeyinde Amerika ile birlikte güvenli bölge kurulacak ya hani... 6 Amerikan askeri Şanlıurfa’ya gelmiş. Kurulacak olan müşterek harekat merkezini çalışacaklarmış.

Şanlıurfa’ya Amerikan askerlerinin geldiğini duyunca ilk aklıma “GAP Havalimanı’na mı inmişler acaba” sorusu geldi.

Zira, Amerika’nın Irak işgalini kuzeyden yapmak istediği dönemde GAP Havalimanı’nı üs olarak kullanmak istediğini hatırladım. Dahası, GAP Havalimanı’nın olmasından daha büyük yapıldığı iddia adelmiş ve gerekçe olarak da “Amerikan askerlerinin Ortadoğu’ya sevkini kolaylaştırmak maksadıyla” şeklinde yorumlar okumuştum.

Bugün Amerikan askerleri Şanlıurfa’da ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen güvenli bölge için Türkiye ile ortak koordinasyon için teknik çalışma yapıyor. Başlı başına bu mesele bile uzun vadeli Amerikan stratejisinin yeni bir aşamaya geçmiş olabileceği endişesini taşımamıza neden oluyor.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK KAYGILARI HALA EN ÜST SEVİYEDE

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ teröristleriyle mücadele ettiği gerekçesiyle “Kara gücü” ilan ettiği YPG-PKK ile Türkiye’yi bir şekilde muhatap etmeyi çalıştığını biliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 888 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 460 Okunma CHP’nin arka bahçesinde kurulmak istenen tezgâh 05 Ocak 2021 | 1.139 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar