Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar”

Suriye’nin kuzeyinde Amerika ile birlikte güvenli bölge kurulacak ya hani... 6 Amerikan askeri Şanlıurfa’ya gelmiş. Kurulacak olan müşterek harekat merkezini çalışacaklarmış.

Şanlıurfa’ya Amerikan askerlerinin geldiğini duyunca ilk aklıma “GAP Havalimanı’na mı inmişler acaba” sorusu geldi.

Zira, Amerika’nın Irak işgalini kuzeyden yapmak istediği dönemde GAP Havalimanı’nı üs olarak kullanmak istediğini hatırladım. Dahası, GAP Havalimanı’nın olmasından daha büyük yapıldığı iddia adelmiş ve gerekçe olarak da “Amerikan askerlerinin Ortadoğu’ya sevkini kolaylaştırmak maksadıyla” şeklinde yorumlar okumuştum.

Bugün Amerikan askerleri Şanlıurfa’da ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen güvenli bölge için Türkiye ile ortak koordinasyon için teknik çalışma yapıyor. Başlı başına bu mesele bile uzun vadeli Amerikan stratejisinin yeni bir aşamaya geçmiş olabileceği endişesini taşımamıza neden oluyor.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK KAYGILARI HALA EN ÜST SEVİYEDE

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ teröristleriyle mücadele ettiği gerekçesiyle “Kara gücü” ilan ettiği YPG-PKK ile Türkiye’yi bir şekilde muhatap etmeyi çalıştığını biliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Batı kapısıyla doğu kapısı kapatılınca ‘ölü doğacak pramatüre’ için toprak sadece gömülmek içindir 25 Ağustos 2019 | 97 Okunma Anasırı İslam Kürtleri asli unsur kabul ederken… 23 Ağustos 2019 | 231 Okunma Ağustos’un ikinci yarısı ateş topu 20 Ağustos 2019 | 3.130 Okunma Amerikalıların ağızından bal damladıkça kaygı eşiğimiz yükseliyor 18 Ağustos 2019 | 2.268 Okunma Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar” 16 Ağustos 2019 | 3.111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar