Mutabakat taraflara zaman kazandırmakla birlikte “inceldiği yerden kopar”

Suriye’nin kuzeyinde Amerika ile birlikte güvenli bölge kurulacak ya hani... 6 Amerikan askeri Şanlıurfa’ya gelmiş. Kurulacak olan müşterek harekat merkezini çalışacaklarmış.

Şanlıurfa’ya Amerikan askerlerinin geldiğini duyunca ilk aklıma “GAP Havalimanı’na mı inmişler acaba” sorusu geldi.

Zira, Amerika’nın Irak işgalini kuzeyden yapmak istediği dönemde GAP Havalimanı’nı üs olarak kullanmak istediğini hatırladım. Dahası, GAP Havalimanı’nın olmasından daha büyük yapıldığı iddia adelmiş ve gerekçe olarak da “Amerikan askerlerinin Ortadoğu’ya sevkini kolaylaştırmak maksadıyla” şeklinde yorumlar okumuştum.

Bugün Amerikan askerleri Şanlıurfa’da ve Suriye’nin kuzeyinde kurulması düşünülen güvenli bölge için Türkiye ile ortak koordinasyon için teknik çalışma yapıyor. Başlı başına bu mesele bile uzun vadeli Amerikan stratejisinin yeni bir aşamaya geçmiş olabileceği endişesini taşımamıza neden oluyor.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK KAYGILARI HALA EN ÜST SEVİYEDE

Amerika’nın Suriye’nin kuzeyinde DEAŞ teröristleriyle mücadele ettiği gerekçesiyle “Kara gücü” ilan ettiği YPG-PKK ile Türkiye’yi bir şekilde muhatap etmeyi çalıştığını biliyoruz.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 222 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar