Günümüzün Truman’ı, Biden olacak diye bekleyenler

Ünal Çeviköz, Marshall Vakfı’nda ülkesini Amerika’ya ve Batı’ya şikayet edip, Biden’den beklentilerini sıralıyor. Bu en hafifinden müstemleke kafasıdır. Mandacılıktır. Özgürlük ve bağımsızlık ruhuna sahip olmamaktır.

Birkaç gündür nedense Keçecizade Fuat Paşa’nın Batılılara verdiği şu cevap zihnimde dönüp duruyor: “Yıllardır siz dışarıdan, biz içeriden yıkmaya çalışıyoruz ama bir türlü yıkılmıyor…!”

Paşa’nın Osmanlı devleti için kurduğu ve aslında “ne kadar da güçlüyüz” ifadesini de içeren cümle bugün de geçerliliğini koruyor.

Keçecizade Fuad Paşa 1867 yılında Padişah Abdulaziz’in Avrupa’ya gerçekleştirdiği seyahate eşlik etmiş. O esnada muhataplarıyla müzakereler yaparken kendisine bir ara “En güçlü devlet hangisi” diye sorulmuş.

Paşa, “Şüphesiz ki Devlet-i Aliye-i Osmaniye’dir. Çünkü yıllardır siz dışarıdan, biz içeriden yıkmaya çalışıyoruz ama bir türlü yıkılmıyor” demiş.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çetin bir döneme girerken Türkiye’nin avantajları, Amerika’nın açmazları 22 Ocak 2021 | 1.158 Okunma Toplumu bakın nasıl kutuplaştırıyorlar 19 Ocak 2021 | 1.100 Okunma İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.298 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 889 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 461 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar