Güney sınırlarımızda kimin varlığına tahammül edebiliriz

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan ile G20 zirvesi için Japonya’nın Osaka kentine gitmiştik. Orada dikkatimi çeken hususlardan biri 2’nci Dünya Savaşı’nda yenilen Japonya’da hala çok büyük bir Amerikan askeri varlığı olduğunu öğrenmemdi.

Tam 65 bin Amerika askeri Japonya’da şu anda konuşlanmış durumda. Bütün masrafları Japon halkına yüklenen ek vergilerden karşılanıyor. Yaşlı Japonlar bu vergiye zaten “Amerikan vergisi” diyor.

Sadece Japonya’da mı? Hayır. Dünyanın dört bir yanında Amerika askerleri var. Balkanlardan, uzak doğuya, Asya’ya, Afrika’ya kadar. 150’nin üzerinde ülkede yaklaşık 350 bin Amerikan askeri var.

Ve her geçen gün bir başka bölgeye, ülkeye de yerleşiyorlar.

BÖLGEMİZDE DE KALICI YENİ ASKERİ ÜSLER PEŞİNDE

Bizim bölgemiz ile ilgili uzun vadeli Amerikan stratejik hedefini burada defalarca yazdım. Yine hatırlatayım. 1990’dan itibaren yani 1’nci Körfez Savaşı ile birlikte Amerikan stratejik hedefi bu bölge için, “Büyük devletlerin parçalanması ve şehir devletlerinin kurulması” şeklinde. Amacını da tekrarlayalım. İsrail’in güvenliği ve enerji koridorlarının kontrol altında tutulması.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 222 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 147 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 313 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 553 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 349 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar