Cumhurla cumhuriyetin arasındaki bağı tahkim etmek…

Amerika'nın Afganistan'dan oldukça beceriksiz biçimde çekilmesi ve boşluğu Taliban'ın doldurmasıyla birlikte bölgede değişim rüzgârları hızlandı

Hasan Onbaşı’nın torunuyum ben. Adımı dedemden aldım. Balkan Harbi’nden Dumlupınar’a, Kocatepe’ye, kadar 11 yıl cepheden cepheye koşmuş bir Anadolu evladının torunuyum.

Seferberlik bakiyesi bir adamın en küçük torunu.

Seferberlik yıllarından sonra köyüne döndüğünde, “İstiklal Madalyası” ile şereflendirilmiş bir Anadolu evladının, en son torunu.

Dedem Hasan Onbaşı’nın savaş hatıralarını ocak başında dizinin dibine oturup dinlemişliğimiz vardır.

İnönü Savaşları’nı da dinledim, Erzurum cephesinden, katır sırtında Polatlı’ya taşıdıkları topların hikayesini de…

İşte öyle bir seferberlik bakiyesinin bakiyesiyim.

Dedem ile babamın hikayesi ise, Şerif Mardin’in, Türk modernleşmesini anlatırken kullandığı, “Öğretmen imama yenildi” metaforunun birebir yaşanmışlık halidir.

Osmanlı’nın küllerinden yeniden doğan bir devletimiz var: Türkiye Cumhuriyeti. Modern bir ulus devleti olarak inşa ettik. Uluslaşma sürecindeyse birçok sıkıntı yaşadık. Hatta, tedrici dönüşüm bazen radikal dönüşümü de içerdi ve “kırılgan” alanlarımız oluştu.

.....

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Soçi ziyaretinin Suriye sahasındaki karşılığı olarak “yeni operasyonlar” 15 Ekim 2021 | 367 Okunma Amerika’nın Ortadoğu için stratejik hedefleri değişmemiştir…. 12 Ekim 2021 | 1.345 Okunma Vekillere çağrımdır: Genel Kurul’da Vergi Kanunu’na bir madde daha ekleyin; fakir fukara sevinsin 08 Ekim 2021 | 3.265 Okunma Türk-Rus ilişkilerini anlamak istemeyenlere minik hatırlatmalar 05 Ekim 2021 | 1.414 Okunma Soçi’de elini güçlendiren Erdoğan Roma’ya daha güçlü gidecek 01 Ekim 2021 | 426 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar