Cemaatler sivil toplum kuruluşu değilse, nedir

Cemaatler sivil toplum kuruluşu mudur? Konunun uzmanı İsmail Kara Hoca, Yeni Şafak’a 2013’te verdiği söyleşide “hayır” diyor. Hatta daha da ileri giderek Türkiye’de bir sivil toplumun olmadığını...

Cemaatler sivil toplum kuruluşu mudur? Konunun uzmanı İsmail Kara Hoca, Yeni Şafak’a 2013’te verdiği söyleşide “hayır” diyor. Hatta daha da ileri giderek Türkiye’de bir sivil toplumun olmadığını söylüyor.

Bugün “Cemaatlere operasyon mu geliyor” tartışması varken öncelikle “cemaat” denen olgunun neyi ifade ettiğini konuşmamız gerekiyor sanırım.

İsmail Kara Hoca söz konusu söyleşide Müslümanlar için cemaat diye bir şeyin olmadığını da şu sözlerle belirtiyor:

“Bakın, hukuki bir kavram olarak cemaat sadece gayrımüslimler için kullanılabilir; Rum-Ortodoks cemaati, Ermeni cemaati, Yahudi cemaati falan. Hem milli hem milletlerarası hukukta da cemaat olarak yeri var bunların. Müslümanlar için cemaatin ve tarikatın hukuki hiçbir karşılığı yok, dar mânâda siyasi karşılığı da yok.” (İsmail Kara 13.12.2013 Yeni Şafak Pazar- Yusuf Genç söyleşi)

PAKİSTAN MERDİVEN ALTI MEDRESELERLE MÜCADELE EDİYOR

Önce bir hatıra:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Parti kurmak için pusuda bekleyenler ne kadar daha bekler 19 Şubat 2019 | 9.835 Okunma ​ Birbirimizi sevmesek de coğrafyamıza dayatılanlara karşı birlikte direnemez miyiz ​ 17 Şubat 2019 | 4.565 Okunma Tanzim satışlar regülatör oldu 15 Şubat 2019 | 3.359 Okunma Yeni Meclis Başkanı kim olacak sorusunun etrafında dolaşırken kekremsilikler 12 Şubat 2019 | 3.394 Okunma İbrahim Tatlıses ile Feyruz’un sesi ancak Hatay’da birlikte duyulur 10 Şubat 2019 | 3.569 Okunma
TÜM YAZILARI