Amerika’nın nasırına basınca

Tek kutuplu dünya da çöküyor, farkındalar. 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra kurdukları dünya düzeni 90’ların başında bir kırılma yaşamıştı. Sovyetler çökmüş...

Tek kutuplu dünya da çöküyor, farkındalar. 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra kurdukları dünya düzeni 90’ların başında bir kırılma yaşamıştı. Sovyetler çökmüş, Varşova Paktı tarih olmuştu.

Yalta Konferansı ile paylaştıkları dünyada yeni bir düzen başlatmışlardı.

Churchill, Roosevelt ve Stalin’in pay ettiği dünya, Stalin’in temsil ettiği düşüncenin iflası ve çökmesiyle yeni bir evreye geçmişti.

Yalta’da pay etmişlerdi dünyayı. Stalin dünyanın bir kısmına, Roosevelt bir kısmına hükmedecekti. Churchill’in yüz yılların birikim bir devleti ise her iki dünya savaşının galibi olarak “servet”e konacaktı.

Öyle de oldu 90’lı yıllara kadar.

Soğuk Savaş dönemi boyunca, Amerika ve Sovyetler “kapışıyor” gibi yaparken, İngilizler Hong Kong’daki gibi kurdukları finans-kapital düzen sayesinde servetlerine servet kattı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni ekonomi modelinde dar gelirlinin korunmasının faydası… 30 Kasım 2021 | 71 Okunma Asgari ücreti belirlerken, “zenginden alıp fakire verme” zamanında olduğunuzu unutmayın 26 Kasım 2021 | 144 Okunma İstanbul’un kadim semtlerinde hayatı yavaşlatmak mümkün olsa… 23 Kasım 2021 | 310 Okunma Mevcudu bile koruyamayan “yeni belediyecilik” üzerine bir sabah vakti düşündüklerim 19 Kasım 2021 | 551 Okunma Helalleşmeye hangi kapıdan başlamalı 16 Kasım 2021 | 347 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar