Amerikan rüyası, kabusa dönerken…

2008 küresel krizinde, Amerikan rüyasından uyanmaya başlayan Amerikalılar, bugün kurgu ile gerçek arasındaki farkın zirvesindedir. Rüya kabusa dönmektedir.

Truman Show isimli bir film vardı hatırlarsınız. Hani Jim Carrey’in başrol oynadığı film. Hani şu bir adada doğumundan itibaren yüzlerce kamera ile takip edilen bir genç erkeğin kurgusal hayatını konu alan film. Sonunda kurguya itiraz eden ve adadan kaçmak için bindiği teknenin film setinin perdesine “küt” diye çarptığı filmden söz ediyorum.

Amerikan rüyasını, kabusa çeviren görüntüler başkent Washington’dan geldiğinde Truman Show’daki final görüntüleri geldi aklıma.

Amerikan Kongresi 200 yıl sonra yeniden işgal edildi. Ama bu kez, doğrudan Amerikalılar tarafından işgal edildi. Gerçi kimilerine göre “Taşralı, ne yapacağını bilmeyen ve başkentte ilk kez gelenler” olarak nitelendiriliyorlar… Protestocular Biden’in başkanlığını tescil edecek oturumu dağıttı. Kongre binasını talan etti. Film sahnelerini aratmayacak görüntüler verdi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İttifaklar bu haliyle devam etmeyecek 15 Ocak 2021 | 1.234 Okunma Baltayı taşa vurarak gündem olmak 12 Ocak 2021 | 886 Okunma Amerikan rüyası, kabusa dönerken… 08 Ocak 2021 | 459 Okunma CHP’nin arka bahçesinde kurulmak istenen tezgâh 05 Ocak 2021 | 1.135 Okunma Allah fırsat vermesin… Yoksa bu kafa ezanı da Türkçe okutur, başörtüsünü de yasaklar 01 Ocak 2021 | 1.189 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar