Fıkralar

Bir anekdotla başlayalım, fıkralar ardından gelsin... Efem, 1946 seçimleri yaklaşmakta... Osman Bölükbaşı, İsmet İnönü ve İnönü'nün torunu aynı uçaktadır. Uçak...

Bir anekdotla başlayalım, fıkralar ardından gelsin... Efem, 1946 seçimleri yaklaşmakta... Osman Bölükbaşı, İsmet İnönü ve İnönü'nün torunu aynı uçaktadır. Uçak Eskişehir taraflarında alçaktan uçmaktadır ve aşağıdaki patates tarlasında çalışan köylüler gözükmektedir. Torunu "Dede, bunlar kim, neler yapıyorlar orada?" diye sormuş. İnönü “Onlar köylü” demiş. “Ekin ekerler, ekinler büyür, onları bize satarlar, biz de onlara bunun karşılığında para veririz, onlar da parayı alınca çok sevinirler.” Bunu duyan çocuk 10 Lira ister. İnönü de Osman Bölükbaşı'yı göstererek "Git Osman Amca'ndan iste, o verir" der. Çocuk "Osman Amca bana 10 lira verir misin?" der. Nedenini soran Bölükbaşı'ya, "Aşağı atacağım, köylüler bulup sevinecek" der. Çocuğun bu açıklamasına Bölükbaşı'nın cevabı çarpıcıdır: "Evladım uçaktan aşağı 10 lira atarsan onu bir köylü bulur, bir köylü sevinir. Sen en iyisi dedeni at aşağı bütün millet sevinsin!..."
            ***
Kemal Kılıçdaroğlu saç tıraşı olmak için berbere gitmiş. Oturmuş koltuğa kesim başlamış. Berber birdenbire sormuş: "Sayın Kılıçdaroğlu, Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan hakkında ne düşünüyorsunuz?" Kılıçdaroğlu duymazdan gelmiş. Berber beş dakika sonra tekrar sormuş: "Kemal Bey, Recep Tayyip Erdoğan’a açtığınız davaları niye hep kaybediyorsunuz?" Kılıçdaroğlu yine duymazdan gelmiş. Berber beş dakika sonra sorusunu tekrarlayınca Kılıçdaroğlu sinirlenmiş ve; "Takipçisi olacağız. Arkadaşlar üzerinde çalışıyor” benzeri klişe laflarını dizeleyip “Hem sana ne be, sen işine bak!” diye adamcağızı azarlamış. Berber gülerek karşılık vermiş: “Efem, kusura bakmayın; Recep Tayyip Erdoğan sözünü duyunca saçlarınız diken diken oluyor da, daha kolay kesiyorum!.."
            ***
Sokak hayvanlarına işkence yapanların çoğunlukla dindar ailelerin çocukları olduğunu iddia eden CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, akıl hastanesinde konuşma yapar. Bir kişi hariç, dinleyicilerin tümü Yavaş’ın konuşmasını alkışlar. Başkan adayı, alkışlamayan kişiye döner ve "Siz niçin alkışlamıyorsunuz?" diye sorar. Adam cevap verir: “Ben hasta değilim ki, ben hastabakıcıyım!”
            ***
YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Tecrübe 11 Ağustos 2020 | 81 Okunma Sözler mühim 09 Ağustos 2020 | 150 Okunma Boş insanlar 28 Temmuz 2020 | 194 Okunma Ayasofya-i Kebir Câmi-i Şerifi 26 Temmuz 2020 | 115 Okunma 2020 yaz modası 21 Temmuz 2020 | 48 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar