Bunu serinkanlılıkla tartışamayacak mıyız?

Diyelim ki bir Alman’la ülkelerimiz hakkında sohbet ediyoruz.Alman “Biz Almanlar” deyip geçerken ben “Biz Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkesler, Boşnaklar, Arnavutlar, Romanlar, Pomaklar vs, vs, vs…” diye saymakla...

Diyelim ki bir Alman’la ülkelerimiz hakkında sohbet ediyoruz.

Alman “Biz Almanlar” deyip geçerken ben “Biz Türkler, Kürtler, Lazlar, Çerkesler, Boşnaklar, Arnavutlar, Romanlar, Pomaklar vs, vs, vs…” diye saymakla uğraşamam, ben de “Biz Türkler” deyip geçerim.

(Zaten Almanlar ve diğer Avrupalılar da Haçlılara en yaman direnişi gösteren Selçuklulara istinaden Anadolu ve ötesindeki berisindeki Müslüman halkların cümlesine asırlar boyunca Türkler deyip geçmişler. Biz de onlara -Avrupa’nın neresinden ve hangi ırktan olduklarına bakmaksızın- külliyen Frenkler deyip geçmişiz.)

Hem anne hem baba tarafından Adige / Çerkes olmakla beraber, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında bütün vatandaşların Türk diye anılmasını da kendi adıma dert etmem.

Federal Almanya Cumhuriyeti vatandaşı bir Leh veya Çek’in -hatta bir Türk veya Kürt’ün- kimlik kartının uyruk bölümünde DEUTSCH yazıyor; Almanyalı filan değil düpedüz ALMAN.

Onlar ne kadar “Alman” ise, ben herhalde ondan fazla “Türk”üm.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bunu serinkanlılıkla tartışamayacak mıyız? 12 Ocak 2023 | 571 Okunma Rüzgâra karşı 05 Ocak 2023 | 392 Okunma TCK 53’ü değiştirme zamanı 22 Aralık 2022 | 542 Okunma Yeni Muhammed Ali 12 Aralık 2022 | 757 Okunma İran cephesinde yeni bir şey yok 29 Kasım 2022 | 600 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar