Cocu mesajları

Fenerbahçe'nin yeni teknik adamı önce kulübün televizyonuna bir röportaj verdi. İki-üç gün sonrasında da ilk hazırlık maçı oynandı. "Değişim" için gelen bir profesyonelin bize neler vaat...

Fenerbahçe'nin yeni teknik adamı önce kulübün televizyonuna bir röportaj verdi. İki-üç gün sonrasında da ilk hazırlık maçı oynandı.
"Değişim" için gelen bir profesyonelin bize neler vaat edeceğini merak ettiğimiz için, ikisinde de çok dikkatli olmaya çalıştım.
Basın toplantısı düz ve satır başsızdı.
Klasik cümleler, "mücadele edeceğiz" tekrarlamaları, hiç detay barındırmayan yönlendirmeler. Önemsediği ne var veya neleri farklılaştırmak istiyor diye yazılı metinleri de okudum.
Yine bir detay yoktu.
"Ne arıyordun?" diye sorarsanız, mesela koşu mesafelerine vurgu yapabilir, "Ortalamamızı 110 kilometreye getirmeliyiz" diyebilirdi.
Anlardık ki; öncelikli bir hedefi var ve oyuncularından bunu isteyecek.
Ya da geçen sezonun teknik detayları üzerinde durup, "Ceza sahası dışından atılan şut ve gol sayısı yeterli değil. Bu konuda çalışmalıyız" fikrinde de olabilirdi.
Belki de bunları biliyor ve uğraşıyor.
Ancak bize verdiği mesajlar içinde yapmak istediklerini, bir takımın başına gelen herhangi bir teknik adamdan daha farklı ifade etmedi.

İLK MAÇ, DOĞRU DURUŞ
İstanbulspor maçında ise takımın alışkın olduğu sistem veya görevlendirmeden uzaklaşmadan takımını sahaya çıkarması, ayakları yere basan ve macerayı zamana yayan bakış açışına sahip olduğunu gösterdi.
Herkes 4-3-3 dizilişi beklerken, 4-2-3-1 ile aynı sistemin farklı versiyonuna devam etti. Bütün oyuncularını denemek, görmek istedi.
Belli ki bazı oyuncular, özellikle de Eljif için bilgilendirilmiş. Genç oyuncuya da bunu hissettirdi, takıma da.
"Benim sistemim budur?" inadı vardır birçok teknik adamda. Cocu, öncelikle oyuncu grubuyla, kendi düzeninin oynanıp oynanmayacağını anlamaya çalışıyor.
Geçen sezon ikinci olan ve müthiş bir 23 hafta geçiren takımın dengesini bozmadan, ufak dokunuşların hesabını yapacaktır. İstanbulspor maçında oyunu önemseyen, topu ileriye daha kaliteli taşıyanları oynatmak istemesi çok doğal. Daha sert...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Transfer ama nasıl? 14 Haziran 2019 | 82 Okunma Böylesi olmadı! 09 Haziran 2019 | 104 Okunma F.Bahçe’deki dönüşüm! 05 Haziran 2019 | 161 Okunma Yeterlilik sınavından geçtiler! 31 Mayıs 2019 | 32 Okunma Taşın suyu! 27 Mayıs 2019 | 124 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar