Macron ve Biden farkı...

Fransa uçurumdan önceki son çıkışta “aşırı sağ iktidarı sandığa gömdü.” Macron “aşırı sağın oylarını katlayarak Avrupa Parlamentosu seçimlerini...

Fransa uçurumdan önceki son çıkışta “aşırı sağ iktidarı sandığa gömdü.” Macron “aşırı sağın oylarını katlayarak Avrupa Parlamentosu seçimlerini kazanması” üzerine daha o gece hemen milletvekili erken seçimine gidileceğini açıklamıştı.Büyük kumar oynamıştı.

Pazar günkü seçim gösterdi ki milletvekillerinin 3’te 1’i seçilemedi. “Oynadığı kumarda, kendisinin ve partisinin kaybettiği” yorumları var.Bence devlet adamı kumaşından bir liderin vatan sorumluluğu örneğini verdi.Partisi iktidarı kaybetmiş görülse ve kendisi de farklı bir parlamento çoğunluğuna dayanan bir Başbakanla çalışmak zorunda kalsa bile Fransa’yı kurtardı.

Fransa milleti büyük çoğunluğu sağduyu ortak paydasında birleşti. DNA’sında Nazi tortuları olan aşırı sağ iktidarın pençesine düşmedi.İkinci Dünya Savaşı sonrasından bu yana “aşırı sağı iktidara getirmemek ve bunun için diğer partilerin ittifak kurmaları” geleneğini sürdürdü.Vatanını önceleyen Macron’un karakter yansıtan kararı Fransa’nın ötesinde diğer Avrupa ve dünya demokrasileri için de örnektir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Macron ve Biden farkı... 09 Temmuz 2024 | 1.464 Okunma Futbol nadiren futboldur 07 Temmuz 2024 | 1.273 Okunma Nazım, Atatürk ve Bozkurt... 05 Temmuz 2024 | 1.216 Okunma Fransa aşırı sağında gizemli aşk 02 Temmuz 2024 | 184 Okunma KARA AT AVUSTURYA 30 Haziran 2024 | 109 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar