ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Başarılı bir kariyerin ilk adımı staj

Teorik bilgiyi pekiştirmek ve pratik bilgi edinmek, profesyonel hayatın simülasyonunu yaşamak, network geliştirmek, mezuniyet sonrasında kolay iş bulmak ve hatta o işi gerçekten yapmak isteyip istemediğine karar vermede yardımcı olmak gibi sayısız avantajı olan staj özellikle üniversite öğrencileri için çok önemli .

Gözde Altıntaş
Gözde Altıntaş Milat Gazetesi
25 Mayıs 2018 | 44

Teorik bilgiyi pekiştirmek ve pratik bilgi edinmek, profesyonel hayatın simülasyonunu yaşamak, network geliştirmek, mezuniyet sonrasında kolay iş bulmak ve hatta o işi gerçekten yapmak isteyip istemediğine karar vermede yardımcı olmak gibi sayısız avantajı olan staj özellikle üniversite öğrencileri için çok önemli.

Her yıl binlerce genç yeteneğe global ve ulusal şirketlerde kariyer imkanı sunan online kariyer platformu toptalent.co, özellikle yaz dönemi stajlarının önemine dikkat çekiyor. Seçeneklerin bol olduğu kadar rekabetin de arttığı yaz dönemlerinde staj yapmak için çok geç kalmadan araştırmalara ve başvurulara başlanması gerekiyor. Yaz aylarını verimli geçirmek için öğrencilerin izleyeceği en doğru yol staj yapmaktan geçiyor. Websitesinde CV hazırlamadan, mülakat tekniklerine birçok konuda önemli tavsiyeler sunan toptalent.co, henüz staj bulamayan gençlere yararlı tavsiyelerde bulunuyor:

1. Araştırmalarınızı genişletin: Gelecek planlarına en uygun stajı bulmak için ancak “hedef şirketler listenizi” geniş tutmanızda fayda var. Büyük global şirketler dışında, yeni kurulmuş işletmeleri ve kar amacı gütmeyen organizasyonları da listenize ekleyebilirsiniz. Yeteneklerinizin daha kolay fark edilebileceği küçük ve orta ölçekli şirketleri de bu listeye ekleyebilirsiniz. Listenizi yaptıktan sonra, şirketlerin kendi web sitelerinden başvurmak ya da sıradan kariyer sitelerini kullanmak yerine, bağlantınızın bulunduğu ya da bağlantı kurabileceğinizi düşündüğünüz kişilerle iletişim kurmayı deneyin. Bu kişinin işe alım müdürü ya da supervisor olmasına gerek yok. Fakat yine de sizin şirkete alımınızda referans olabilecek kadar etkili bir çalışan olması iyi olur.

2. Hayal edebileceğiniz herkese ulaşın: Networking staj bulmak için de anahtar olabiliyor. O nedenle çalışmak istediğiniz şirketlerde çalışan kişilerl...

Devamını Oku