Ütopik Cumhuriyet Amerika’ya karşı!

Bir varmış bir yokmuş...Dikburun diye bir belde varmış. 5 bin nüfusuyla ülke olup Amerika'yla savaşa girmeye hazırlanıyormuş...'Güldür Güldür'ün altı kişilik senaryo ekibi, muhteşem bir masal...

Bir varmış bir yokmuş...
Dikburun diye bir belde varmış. 5 bin nüfusuyla ülke olup Amerika'yla savaşa girmeye hazırlanıyormuş...
'Güldür Güldür'ün altı kişilik senaryo ekibi, muhteşem bir masal dünyası yaratıp ortaya başarılı bir absürt komedi çıkarmış.
Murat Kepez'in ilk uzun metraj filmi olan 'Kolonya Cumhuriyeti'; ülkeler arası siyaseti absürt bir anlatımla perdeye taşıyor.
Filmde 'Peker Mengen'i canlandıran Çağlar Çorumlu'nun zorlu sahneleri bulunuyor.
Onu; oryantal danstan paraşütle atlamaya, arabayla birlikte koşmaktan, kıyafetleriyle denize girmeye ve yüksek tepeden düşmeye kadar birçok aksiyon dolu sahnede izliyoruz.
'Kolonya Cumhuriyeti'nin başkanı 'Peker Mengen'in danışmanlarını canlandıran Mahir İpek, Uğur Bilgin ve Ersin Korkut'un filme katkısı büyük.
Bu üçlü, Çorumlu'ya hikayenin akışı içinde öyle güzel paslar veriyor ki, her sahnede kahkahanın dozu biraz daha artıyor.
Özellikle, ülkeye isim bulmak için masa başına oturan 'Peker Mengen' ve danışmanlarından komik isim fikirleri çıkıyor. Senaristler, bu sahnede 'Aşk-ı Memnu'ya da selam çakıyor.

UZAYLIYA DİKKAT!
Film; oyuncu performanslarının yanı sıra zekice yazılmış komik diyaloglarıyla da öne çıkıyor. Örneğin, First Lady'sini bulmak için bir yarışma düzenleyen Çorumlu'nun, kendinden bahsederken "Ülkem var, ben yönetiyorum. Eksi yanlarım;
Amerika'yla başımın dertte olması" demesi herkesi güldürüyor.
'Peker Mengen'in moda ikonlarını aratmayan morlu, sarılı, yeşilli kıyafet kombinleri de hafızalara kazınacak cinsten...
Amerika'ya sesleniş sahnesi, izleyicinin gözünden yaş getirme garantili ama siz yine de uzaylı sahnelerine dikkat edin.
Çünkü uzaylının filme girdiği anda sinirler boşalıyor adeta!
'Kolonya'ya iniş yapan uzaylı, yerel halkın büyün sevgisiyle karşılaşıyor ancak bir kaza sonucu kutlamalar sırasında uzay mekiği yerle yeksan oluyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sizce de yaş aldıkça değişmiyor muyuz? 24 Ocak 2021 | 67 Okunma Postmodern CEO avı 23 Ocak 2021 | 60 Okunma Eski sevgilinin yeni sevgilisini stalk’lama meselesi 17 Ocak 2021 | 68 Okunma Eyvah ambivalans mı oldum? 16 Ocak 2021 | 31 Okunma Uzaklarda arama ben her zaman evdeyim 16 Ocak 2021 | 27 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar