Derna’nın trajedisi

Cumhuriyet Gazetesi yazarı Feyzi Açıkalın bu hafta 'Derna’nın trajedisi' başlıklı yazısını kaleme aldı.

7,2 büyüklüğündeki Fas depreminin yarattığı yıkım Batı medyasında çabuk ve yoğunluklu olarak yer almıştı. Yıkımın ardından 27 saat geçmemişti ki bu kez Libya’daki sel felaketi ajanslara düştü. İlk kayıp olarak, korkunç bir sayı olan 5 bin kişi verilmişti. Ne tuhaftır ki Libya’daki felaket, başlangıçta Fas’taki deprem kadar Batı medyasında geniş yer almamıştı.

Derna’yı vuran Daniel isimli kasırganın uyarısını Libya otoritesi aslında 72 saat önce yapmıştı. Yunanistan’a büyük yağış bırakan alçak basıncın, denizdeki yüksek basınç ile birleşip Libya kıyılarını kasırga şeklinde vuracağı biliniyordu. Yunan meteoroloji uzmanlarının İbranice’den alıp adını verdikleri ve “Beni tanrı yargılar!” anlamına gelen Daniel’in, denizden gelerek tahribat yaratacağı öngörülüyordu. Daniel ters gösterdi; Derna vadisi boyunca akan aynı isimli nehrin üstündeki iki barajı patlatacak yoğunluktaki korkunç yağmurlar, dağlardan gelerek şehre aktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Derna’nın trajedisi 15 Eylül 2023 | 31 Okunma Yerel seçimler neden hayat memat meselesi oldu 10 Eylül 2023 | 81 Okunma Doğanay Güzelgün’ün katili kim? 19 Temmuz 2023 | 49 Okunma Deniz’in babası 17 Temmuz 2023 | 125 Okunma Siyasal İslam yazın yol alır 28 Haziran 2023 | 68 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar