Yanlışa yanlışla mukabele edilmemeli.. Korona mücadelesi için son karar yerinde…

Bugün masamın başına tam kapanma konusunu yazmak üzere oturdum, ama elim klavyede konu başlığı olarak önce ‘Ermeni’ sözcüğünü yazdı..İki gündür tartışılan o konu, hem ABD hem...

Bugün masamın başına tam kapanma konusunu yazmak üzere oturdum, ama elim klavyede konu başlığı olarak önce ‘Ermeni’ sözcüğünü yazdı..

İki gündür tartışılan o konu, hem ABD hem de Türkiye için birdenbire ortaya çıkmadığı gibi, ABD başkanı Joe Biden tarafından sarf edilen sözcük de öylesine kullanılmış değil. Yıllardır ne zaman 24 Nisan tarihine yaklaşılsa ABD’nin o günlerdeki başkanının konu hakkında hangi sözcüğü kullanacağı gündeme gelir, Türkiye “Sakın ha” tavrını belli eder, ABD başkanı da “Hadi, yine sizin dediğiniz olsun” havasına girerdi. 

Barack Obama ‘büyük felaket’ anlamına gelen Ermenice sözcükleri kullanarak ara bir yola başvurmuştu.

Herhalde Washington’da tavır değişikliği uzun müzakereler sonunda belirlenmiştir.

Türkiye’den gelecek tepkiler de göze alınmıştır.

Biden başta olmak üzere bu konuda karar alınırken görüşlerine başvurulmuş yönetim kadrosundan isimler geçmiş dönemlerdeki görevleri sebebiyle Türkiye’yi ve muhataplarını yakından tanıdıklarından, gelecek tepkileri de hesap etmişler ve bir adım sonrası için de senaryolar yazılmıştır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bakanların açıklamalarına kızanlar var, ama kızmak yerine anlamaya çalışmak daha doğru… 08 Mayıs 2021 | 1.055 Okunma Yaşananlar 2000-2003 arasını hatırlatıyor.. Fox Haber’i izlerken o dönemin Kanal-7’si aklıma geliyor… 07 Mayıs 2021 | 5.632 Okunma Arap yazar soruyor: Endülüs’ün başına gelenden ders çıkartılmıyor mu? 06 Mayıs 2021 | 2.401 Okunma Yurtdışına gidemeyen, yurtdışından kimselerin gelmediği bir ülkeye dönüşüyoruz… 05 Mayıs 2021 | 1.526 Okunma Siyasete ve AK Parti’ye yakın dostlar neden endişeli? Endişeleri yerinde olabilir… 04 Mayıs 2021 | 6.433 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar