Soylu “ABD parmağı var” diyor.. Dış parmak, darbeler ve ABD.. Bir örnek olay…

İçişleri bakanı Süleyman Soylu kendisini hedef alan videolardaki iddialara ekranlarda cevap verirken, 15 Temmuz darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğunu da söyledi.Birkaç ay önce 15 Temmuz darbe girişimi ile çok...

İçişleri bakanı Süleyman Soylu kendisini hedef alan videolardaki iddialara ekranlarda cevap verirken, 15 Temmuz darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğunu da söyledi.

Birkaç ay önce 15 Temmuz darbe girişimi ile çok daha açık suçlamıştı ABD’yi de, Washington “Bütünüyle gerçek dışıdır” tepkisini vermişti.

İddiasında ısrarlı bakan Soylu.

Israrının sebebini anlamak kolay: Başka pek çok ülkede gerçekleşmiş darbelerde suçüstü yakalanmıştı ABD; bizde de ilk askeri müdahaleden (27 Mayıs 1960) bu yana meydana gelen darbelerde etkisi bulunduğuna inanılması için sebepler vardır.

Mehmet Ali Birand 12 Eylül (1980) darbesini irdelediği kitabında, o darbenin, dönemin ABD başkanı Jimmy Carter’a, o gece Beyaz Saray’da görevli CIA mensubu Paul Henze tarafından “Bizim çocuklar yaptı” cümlesiyle duyurulduğunu aktarır.

15 Temmuz gecesi de, sonradan Donald Trump’ın başkan seçilince Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başına atadığı Michael Flynn’in o sırada önlerinde konuştuğu bir gruba, sevinçle, “Türkiye’de şu anda bize yakın askerler İslamcı hükümetin işini bitiriyor, beni de aradılar” sözlerini sarf ettiğinin videosu vardır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
‘Derin yazar’ bazen fazla derin sayılmayacak yazılar da yazar… 08 Haziran 2021 | 2.852 Okunma Peker’i dinlerken: Turan, Türk birliği derken.. ‘Son Türk devleti’nin hali nice böyle? 07 Haziran 2021 | 2.809 Okunma İlgimi çeken birkaç haber.. Kötü haberler yanında bir de iyi haberim var… 06 Haziran 2021 | 1.551 Okunma Ne güzeldi o günler.. Onları yeniden canlandırmamız lazım… 05 Haziran 2021 | 691 Okunma Politikacı politika hayatından ne zaman çekilir? Çekilir mi? Çekilmezse ne olur? 04 Haziran 2021 | 1.014 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar