Soylu “ABD parmağı var” diyor.. Dış parmak, darbeler ve ABD.. Bir örnek olay…

İçişleri bakanı Süleyman Soylu kendisini hedef alan videolardaki iddialara ekranlarda cevap verirken, 15 Temmuz darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğunu da söyledi.Birkaç ay önce 15 Temmuz darbe girişimi ile çok...

İçişleri bakanı Süleyman Soylu kendisini hedef alan videolardaki iddialara ekranlarda cevap verirken, 15 Temmuz darbe girişiminde ABD’nin parmağı olduğunu da söyledi.

Birkaç ay önce 15 Temmuz darbe girişimi ile çok daha açık suçlamıştı ABD’yi de, Washington “Bütünüyle gerçek dışıdır” tepkisini vermişti.

İddiasında ısrarlı bakan Soylu.

Israrının sebebini anlamak kolay: Başka pek çok ülkede gerçekleşmiş darbelerde suçüstü yakalanmıştı ABD; bizde de ilk askeri müdahaleden (27 Mayıs 1960) bu yana meydana gelen darbelerde etkisi bulunduğuna inanılması için sebepler vardır.

Mehmet Ali Birand 12 Eylül (1980) darbesini irdelediği kitabında, o darbenin, dönemin ABD başkanı Jimmy Carter’a, o gece Beyaz Saray’da görevli CIA mensubu Paul Henze tarafından “Bizim çocuklar yaptı” cümlesiyle duyurulduğunu aktarır.

15 Temmuz gecesi de, sonradan Donald Trump’ın başkan seçilince Ulusal Güvenlik Konseyi’nin başına atadığı Michael Flynn’in o sırada önlerinde konuştuğu bir gruba, sevinçle, “Türkiye’de şu anda bize yakın askerler İslamcı hükümetin işini bitiriyor, beni de aradılar” sözlerini sarf ettiğinin videosu vardır. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorunlarımız var, ama çözme işini beceremiyoruz.. Muhatap aranıyorsa o da var…  21 Eylül 2021 | 1.447 Okunma Bugün yazımı iktidar yanlısı bir gazetenin üç yazarının köşelerinden göz açıcı bölümlere ayırdım 20 Eylül 2021 | 5.589 Okunma AK Partililer de artık o tehlikeli soruyu soruyor: “AK Parti giderse ne olacak?” 19 Eylül 2021 | 5.284 Okunma Salgın da bizi bölmeye başladı.. Aklımızı başımıza toplamalıyız… 18 Eylül 2021 | 670 Okunma Hayatı pahalı hale getiren ucuzluğu sağlayamaz.. MHP ufaktan itirazlara başladı… 17 Eylül 2021 | 1.826 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar