Papatya falı sanki: Faiz artacak.. Hayır, faiz artmayacak.. Paramızı altın değerine kavuşturmanın yolu var…

Piyasaların bugün yapılacak toplantıdan nasıl bir karar çıkacağı konusunda kafası karışık. Merkez Bankası başkanı değişince ve ‘ekonomide reform yapılacağı’ duyurulunca heyecanlanan piyasalar doları hayli geriletti; ancak yeterince değil.

Ülkemiz ekonomisi yıllardır iki toplantıdan etkilenir. 

Toplantıların ilkinin bizimle ve ekonomimizle doğrudan bir ilgisi yoktur. Yoktur, ama ABD Merkez Bankası’nın (FED) açık piyasa komitesi toplantısından çıkan faiz kararı Türk lirasının (TL) aşağı-yukarı hareketlerinde rol oynar.

Neden böyledir, Amerika’da uygulanan faiz oranı TL’nin değerini neden etkiler? 

Bu sorunun cevabını tam bildiğimi söyleyemem.

Uzmanlar “Etkiler” diyor, gerçekten de etkiliyor.

İkinci toplantı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın para politikası kurulunun toplantısıdır ve her toplantıda alınan faiz kararı doğrudan piyasaları etkiler. 

Bu köşe yazısını aşağıdaki linke tıklayarak sesli bir şekilde dinleyebilirsiniz

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekrem İmamoğlu’na suikast yapılacağı haberi beni geniş bir ufuk turuna çıkardı 04 Aralık 2020 | 1.077 Okunma Geçmişin yanlışlarını günümüz yanlışlarından sonra tekrarlamak yanlıştır… 03 Aralık 2020 | 2.016 Okunma “Ordu satılmış” tartışması üzerine ülkelerin ve ülkemizin politika röntgeni… 02 Aralık 2020 | 2.901 Okunma Trump giderayak İran’a savaş başlatır ve “Savaş halindeki ülkede başkan değişmez” tezini kullanır mı? 01 Aralık 2020 | 2.818 Okunma Katar ve Arap yatırımları konusunda ilk elden tanığı olduğum birkaç anım var… 30 Kasım 2020 | 6.609 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar